Životna sredina

Do milion dinara kazne za pravna lica koja se do 31. marta ne prijave u lokalni registar zagađivača

milion dinara kazne pravna lica lokalni registar zagadivaca

Slika: Christelle Prieur from Pixabay

Objavljeno

25.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici u Srbiji imaju obavezu da do 31. marta pošalju lokalnom registru izvora zagađivanja podatke za prethodnu godinu, a kazne idu do milion dinara.

Advokatska kancelarija Tasić je upozorila na različitu praksu među jedinicama lokalnih samouprava u Srbiji po pitanju tumačenja Pravilnika o metodologiji za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja kao i metodologiji za vrste načine i rokove prikupljanja podataka. Privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici moraju da do 31. marta pošalju lokalnom registru izvora zagađivanja podatke za prethodnu godinu.

U navedenom podzakonskom aktu popisane su delatnosti i minimalne granične vrednosti za izveštavanje nadležnom registru, a kazne za nedostavljanje relevantnih podataka, po Zakonu o zaštiti životne sredine, iznose između pola miliona i milion dinara.

Na osnovu pozitivnih propisa sledi da podatke moraju da dostave jedino privredni subjekti koji emituju zagađujuće materije. Ipak, advokatska kancelarija je ukazala na to da pravna lica treba da provere u jedinici lokalne samouprave da li su dužna da je obaveste, budući da opštine različito tumače obavezu.

Neki sekretarijati za zaštitu životne sredine zahtevaju dostavljanje obaveštenja i od privrednih subjekata koji nisu zagađivači, da bi konstatovali da li obveznici vršenjem svoje delatnosti emituju zagađujuće materije, saopšteno je.

Lokalnim registrima izvora zagađivanja treba dostaviti obrasce u papirnoj formi ukoričene u jedinstven dokument koji je potpisalo i overilo odgovorno lice i elektronski ili na kompakt disku, bez potpisa i overe, kažu u kancelariji Tasić i pozivaju pravna lica da provere praksu u svojoj opštini ili gradu.

Neujednačenost je tako prošle godine uočena i u kategorizaciji pravnih lica za naplatu eko takse.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

25. mart 2021. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

25. mart 2021. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

25. mart 2021. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

25. mart 2021. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista