Životna sredina

Do milion dinara kazne za pravna lica koja se do 31. marta ne prijave u lokalni registar zagađivača

milion dinara kazne pravna lica lokalni registar zagadivaca

Slika: Christelle Prieur from Pixabay

Objavljeno

25.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici u Srbiji imaju obavezu da do 31. marta pošalju lokalnom registru izvora zagađivanja podatke za prethodnu godinu, a kazne idu do milion dinara.

Advokatska kancelarija Tasić je upozorila na različitu praksu među jedinicama lokalnih samouprava u Srbiji po pitanju tumačenja Pravilnika o metodologiji za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja kao i metodologiji za vrste načine i rokove prikupljanja podataka. Privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici moraju da do 31. marta pošalju lokalnom registru izvora zagađivanja podatke za prethodnu godinu.

U navedenom podzakonskom aktu popisane su delatnosti i minimalne granične vrednosti za izveštavanje nadležnom registru, a kazne za nedostavljanje relevantnih podataka, po Zakonu o zaštiti životne sredine, iznose između pola miliona i milion dinara.

Na osnovu pozitivnih propisa sledi da podatke moraju da dostave jedino privredni subjekti koji emituju zagađujuće materije. Ipak, advokatska kancelarija je ukazala na to da pravna lica treba da provere u jedinici lokalne samouprave da li su dužna da je obaveste, budući da opštine različito tumače obavezu.

Neki sekretarijati za zaštitu životne sredine zahtevaju dostavljanje obaveštenja i od privrednih subjekata koji nisu zagađivači, da bi konstatovali da li obveznici vršenjem svoje delatnosti emituju zagađujuće materije, saopšteno je.

Lokalnim registrima izvora zagađivanja treba dostaviti obrasce u papirnoj formi ukoričene u jedinstven dokument koji je potpisalo i overilo odgovorno lice i elektronski ili na kompakt disku, bez potpisa i overe, kažu u kancelariji Tasić i pozivaju pravna lica da provere praksu u svojoj opštini ili gradu.

Neujednačenost je tako prošle godine uočena i u kategorizaciji pravnih lica za naplatu eko takse.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

25. mart 2021. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

25. mart 2021. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.

Srbija dobila novi zakon o zaštiti vazduha

Srbija dobila novi Zakon o zaštiti vazduha

25. mart 2021. - Narodna skupština Republike Srbije usvojila je novi Zakon o zaštiti vazduha.

Termoelektrane na ugalj Zapadnom Balkanu 2024 zagadivale zagadjivale prekoracenja ogromna

Termoelektrane na ugalj na Zapadnom Balkanu 2024. zagađivale manje, ali prekoračenja i dalje ogromna

25. mart 2021. - Zastarele termoelektrane na ugalj u regionu su 2024. u vazduh ispustile šest puta više sumpor-dioksida (SO2) nego što je dozvoljeno