Životna sredina

Divlje deponije truju izvorište pijaće vode za snabdevanje Novog Sada

Divlje-deponije-izvorista-pijace-vode-Novi-Sad

Slika: JPK Vodovod i kanalizacija

Objavljeno

20.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Javno-komunalno preduzeće Vodovod i kanalizacija saopštilo je da se pojavila još jedna divlja deponija pored izvorišta pijaće vode Petrovaradinska ada i upozorilo da bi to moglo da izazove katastrofalne posledice po snabdevanje Novosađana pijaćom vodom.

U saopštenju preduzeća se navodi da osim deponija pored izvorišta postoji i „divlje naselje“, koje nema kanalizaciju, i jedan ugostiteljski objekat.

Deponovanje otpada dovodi do zagađivanja zemljišta i podzemnih voda jer se prilikom padavina, koje se filtriraju kroz masu deponovanog otpada, rastvaraju i štetne materije

U novosadskom preduzeću kažu da su još u martu skrenuli pažnju javnosti, pre svega sugrađanima, da ljudski faktor sve više negativno utiče na zaštitu izvorišta pitke vode. Ali, kako se navodi, necivilizovano ponašanje pojedinica se ponovilo.

Deponovanje otpada, kako se ističe, dovodi do zagađivanja zemljišta i podzemnih voda jer se prilikom padavina, koje se filtriraju kroz masu deponovanog otpada, rastvaraju i štetne materije. U Vodovodu i kanalizaciju kažu da rade sve, u okviru svoje nadležnosti, da zaštite izvorišta vode, pa su s tim u vezi postavljene i upozoravajuće table u neposrednoj blizini bunara na izvorištima.

Vodovod i kanalizacija će obavestiti nadležne inspekcije i Agenciju za zaštitu životne sredine o najnovijoj deponiji

„Novi Sad pijaću vodu crpi iz izvorišta podzemnih voda, koja predstavljaju prvu zonu sanitarne zaštite i u njihovoj neposrednoj blizini ne smeju se graditi ili upotrebljavati objekti i postrojenja, koristiti zemljište ili obavljati druge delatnosti ukoliko iste ugrožavaju zdravstvenu ispravnost vode na izvorištu. Zone sanitarne zaštite unete su u Prostorni plan Novog Sada, zavedene u urbanističku dokumentaciju i samim tim zakonski su pravosnažne“, navodi ova firma.

Novosadsko preduzeće apeluje na pojedince da se odgovorno i savesno ponašaju, jer će u suprotnom posledice biti katastrofalne kako za nas tako i za našu budućnost. Vodovod i kanalizacija će, takođe, obavestiti nadležne inspekcije i Agenciju za zaštitu životne sredine o najnovijoj deponiji na izvorištu Petrovaradinske ade.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

20. jun 2019. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

20. jun 2019. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

20. jun 2019. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

20. jun 2019. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija