Električna energija

Dinamične tarife za električnu energiju uvode Slovenci i Nemci

dinamicne tarife cena struje negativne cene

Foto: Willfried Wende from Pixabay

Objavljeno

08.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nemačka će od 1. januara 2025. godine uvesti dinamične tarife za elektrčnu energiju što bi trebalo da omogući građanima da smanje račune tako što će koristiti struju kada je najjeftinija. Slovenija, takođe, ide istim putem, pa je regulativa koja omogućava dinamične tarife stupila na snagu u oktobru.

Situacije u kojima je struja ne samo jeftina, nego su cene i negativne – što znači da snabdevači plaćaju da se energija potroši, sve su češće na berzama električne energije u Evropi, i to, pre svega, zbog proizvodnje u elektranama na obnovljive izvore.

Evropska tržišta električne energije doživela su eksploziju negativnih cena tokom 2023. godine, a slično se dešava i ove godine. U 27 od 50 zona za licitiranje u Evropi broj situacija sa negativnim cenama bio je najveći od 2017.

Trend se nastavio i u 2024. Usled ogromne instalacije vetroparkova i solarnih elektrana cene struje su bile negativne 7.841 sat tokom prvih osam meseci, preneo je Financial Times. U nekim trenucima cene su bile i niže od 20 evra za megavat/sat (MWh).

Negativne cene su počele da se javljaju u Evropi pre više od 15

Inače, negativne cene su počele da se javljaju u Evropi pre više od 15 godina, uglavnom kao rezultat sve većeg učešća obnovljivih izvora energije u proizvodnji. Fotonaponske elektrane obično leti proizvode više struje nego što može da se potroši, a vetroparkovi zimi.

Dinamične tarife su se javile kasnije, ali nisu novost u Evropi. Negativne cene omogućavaju snabdevačima da ponude posebne tarife odnosno načine obračuna kupcima. Dinamične tarife znače da snadevač cenu određuje za mnogo manje vremenske intervale, na primer, za svaki sat, a ne na godišnjem ili mesečnom nivou. To onda traži od potrošača fleksibilnu organizaciju potrošnje.

Analiza nemačke firme tado pokazala je da su u prvih šest meseci 2024. godine kupci sa dinamičnim tarifama u Evropi plaćali struju i do 34 odsto manje nego što je bila prosečna cena na Evropskoj energetskoj berzi (EEX).

Oko 80 odsto Nemaca ne zna šta su dinamične tarife

Ali, edukacija u vezi sa dinamičnim tarifama je veoma važna, što potvrđuje i slučaj Nemačke.

Anketa Federacije potrošačkih organizacija vzbv pokazala je da 53 odsto ispitanika nije čulo za koncept, a dodatnih 26 odsto je reklo da je čulo, ali nije moglo da ga objasni, preneo je nemački portal Clean Energy Wire.

Prilika da potrošači učestvuju u energetskoj tranziciji

„Sa dinamičnim tarifama električne energije, potrošači mogu da učestvuju u energetskoj tranziciji i da imaju direktne koristi od povoljnih cena električne energije na berzi. Međutim, još postoji veliki nedostatak informacija među mnogim potrošačima“, izjavio je Juta Gurkman, iz vzbv-a.

Umesto plaćanja određene mesečne naknade, po dinamičnom ugovoru cena struje pada kad god struje ima u izobilju.

U potrošačkoj organizaciji kažu da bi nove tarife mogle da pomognu mnogim domaćinstvima da uštede novac na računima za struju, pa bi vlada trebalo da obezbedi da ljudi imaju dovoljno informacija da razumeju sistem.

Odlična prilika za vlasnike električnih automobila, toplotnih pumpi i baterija

U vzbv kažu da će posebno profitirati domaćinstva sa električnim automobilima, toplotnim pumpama i baterijama. Naime, ovi uređaji se bez problema mogu uključiti kada struje ima previše, i na taj način deluju kao skladišta energije.

Potrošačka organizacija ističe da su mnoge dinamične tarife nedovoljno jasne u delu koji se odnosi formiranje cena, što otežava poređenje za potrošače. Zato je pozvala da se uvedu tarife koje uključuju gornju granicu cena kako bi se potrošači zaštitili od prevelikog povećanja cena.

To bi dinamične tarife učinilo privlačnim za mnogo više potrošača, rekao je Gurkman.

Slovenija: Snabdevači mogu da ponude nove usluge potrošačima

U Sloveniji je 1. oktobra stupila na snagu nova metodologija za obračun mrežarina ili naknada za korišćenje mreža.

U nedavnom intervjuu za Balkan Green Energy News Dejan Paravan, generalni direktor kompanije GEN, rekao je da će metodologija mnogo bolje odgovoriti na trenutne izazove u mreži i biti jedan od podsticaja da potrošači pruže drugačije usluge sistemu.

Metodologija, kako je objasnio, stvara uslove da snabdevači ponude nove usluge potrošačima kako bi optimizovali potrošnju. U to spadaju i dinamične tarife. One se odnose na postojeće uređaje koje domaćinstva imaju, ali i na one koje će imati u budućnosti, kao što su solarne elektrane, električna vozila, baterije, toplotne pumpe.

Mreža ima svoja ograničenja, pa prvi cilj mora da bude da se potrošnja i proizvodnja struje optimiziraju na određenoj lokaciji, da ima što manje interakcije sa mrežom, poručio je Paravan.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

8. novembar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

8. novembar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

8. novembar 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

8. novembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama