Podeli
Podeli
Emisije gasova sa efektom staklene bašte za koje je odgovoran drumski saobraćaj su se u periodu od 1990. do 2010. godine povećale za više od 20% i sada čine približno petinu ukupnih emisija CO2 u Evropskoj uniji, čime značajno doprinose klimatskim promenama. Automobili utiču na aerozagađenje, nivo buke i gužve u urbanim sredinama. Deljenje automobila (car-sharing) je jedno od rešenja za ovaj problem, a kroz projekat I-SharE LIFE razmatraju se poslovni slučajevi prenošenja uspeha ovog modela na manje urbane sredine.
Inovativni modeli deljenja automobila su doživeli značajan rast poslednjih godina, a ovo tržište, čija je vrednost 2015. godine bila procenjena na 1 milijardu evra, moglo bi da se učetvorostruči do 2021. godine. Usluge deljenja automobila se trenutno nude uglavnom u gusto naseljenim gradovima. Međutim, projekat I-SharE LIFE ima za cilj da prenese uspeh ovih usluga na male i srednje gradove. Projekat vredan 5,8 miliona evra, predviđen da se sprovede do kraja juna 2021. godine, obezbedio je podršku EU u iznosu od približno 3,4 miliona evra.
Hrvatski grad Osijek jedan je od gradova odabranih za sprovođenje projekta kojim treba da se dokaže tehnološka i ekonomska izvodljivost modela deljenja električnih automobila. Štaviše, 8 električnih automobila koji će se koristiti za demonstraciju u Osijeku biće deo javnog gradskog prevoza. Korisnici će moći preko aplikacije da rezervišu vožnju i voze se električnim automobilom između četiri lokacije u gradu, a polučasovnu vožnju će platiti samo 11 kuna, koliko iznosi i cena karte u javnom prevozu u trajanju od 30 minuta.
Ekološki i opšti ciljevi
Ukupno 50 automobila koristiće se u gradovima Bergamo, Komo, Bolate i Busto Arsicio u Lombardiji u Italiji, dok će 8 električnih automobila biti u upotrebi u Osijeku. Svi ovi gradovi imaju između 35.000 i 120.000 stanovnika.
Cilj projekta je smanjenje emisija štetnih gasova u skladu sa direktivama EU. Smanjenjem emisija sa efektom staklene bašte pružiće se podrška sprovođenju Direktive o čistoj energiji i klimatskog i energetskog paketa za 2020. godinu.
Očekivani rezultati na polju zaštite životne sredine uključuju smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte iskazanim u ekvivalentnoj emisiji 207 tona CO2 godišnje.
Očekuje se da projekat I-SharE LIFE pokaže ekonomsku isplativost električnih vozila i usluga deljenja automobila u malim i srednjim gradovima i demonstrira kako se projektni rezultati mogu preneti na još 34 mesta u Italiji i Hrvatskoj.
Korisnici
Koordinator projekta je Ferrovie Nord Milano (FNV), holding kompanija druge po veličini železnice u Italiji. Ova kompanija u privatnom vlasništvu sa sedištem u Lombardiji pruža usluge inženjeringa, kao i IT, energetske i usluge održive mobilnosti.
Partneri na projektu su ASSTRA, italijansko udruženje lokalnih i regionalnih javnih prevoznika, italijanska firma za deljenje električnih automobila E-VAI, I-Share tehnološka platforma Nordcom i Poliedra, konzorcijum na univerzitetu Politecnico di Milano.
Partneri iz Hrvatske su konsultantska kompanija za projekte mobilnosti Dyvolve i Grad Osijek.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.