OIE

Crnogorsko ministarstvo izdalo upotrebnu dozvolu za vetropark Krnovo

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore izdalo je krajem avgusta 2017. godine upotrebnu dozvolu za vetropark Krnovo koji je počeo probe turbina u maju. Vetropark Krnovo je investicija vredna oko 120 miliona evra zbog koje su crnogorske vlasti početkom godine odlučile da povećaju podsticajne cene struje iz obnovljivih izvora 3,5 puta.

Ministarstvo ekonomije Crne Gore je najavilo da će iduće godine smanjiti podsticaje za proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora ukoliko vetropark Krnovo, zbog koga su ti podsticaji povećani, ne počne sa radom do kraja ove godine. Podsticaji za struju iz obnovljivih izvora povećani su u januaru 2017. sa 0,129 evro centi za kilovat sat na 0,473 evro centa.

Vetropark Krnovo je počeo probni rad u maju ali je ulazak u nacionalni elektroenergetski sistem odložen do novembra. Predstavnik investitora Luka Popović izjavio je da su probe turbina pri kraju, dodajući da je bio potreban duži period za probe jer je bilo manje vetra.

“Tokom ove godine se očekuje da  VE Krnovo ostvari status povlašćenog proizvođača, nakon čega će investitor moći da zaključi ugovor o otkupu sa Crnogorskog operaterom tržišta električne energije (COTEE), pri čemu će se proizvedena električna energija tek nakon toga plaćati po podsticajnoj cijeni”, rečeno je crnogorskim medijima u ministarstvu ekonomije.

Vetropark je izgrađen kao investicioni projekat austrijske firme Ivicom Consulting i francuske kompanije Akuo energy. Izgradnja vetroparka instalisane snaga od 72 megavata je počela sredinom 2015. a investitori planiraju godišnje proizvode oko 200 gigavat-sati struje.

Crnogorska vlada je potpisala ugovor sa vlasinicima vetroparka Krnovo kojim se obavezala da garantuje fiksnu cenu struju u prvih 12 godina rada te elektrane u iznose od 95,99 evra po megavat satu.

Crnogorski mediji podsećaju da se podsticaji za proizvedenu električnu energiju iz obnovljivih izvora daju proizvođačima tek pošto njihove centrale dobiju upotrebnu dozvolu. Vetropark Krnovo nije ušao u elektroenergetski sistem Crne Gore i nema pravo na podsticajnu cenu električne energije.

Status povlašćenog proizvođača imaju kompanije Hidroenergija Montenegro (za mHE Jezerštica, Bistrica, Orah, Rmuš, Spaljevići 1 i Šekular u Beranama) Sinerdži (mHE Vrelo u Bijelom Polju), Igma enerdži (mHE Bradavec Andrijevica) i Kronor (mHE Jara Plav).

Prema podacima Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE) vlasnici vlasnicima malih hidroelektrana su u prvih pet meseci 2017. godine dobili 1.423.009 evra u podsticajima za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora.

Ukupne dosadašnje investicije u postrojenja koja proizvode eletkričnu energiju iz obnovljivih izvora energije u toj zemlji iznose gotovo 180 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

8. septembar 2017. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

8. septembar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

8. septembar 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

8. septembar 2017. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini