OIE

Crna Gora povećala podsticaje za obnovljive i visokoefikasnu kogeneraciju

Photo: Pixabay

Objavljeno

01.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora je povećala naknadu za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije sa 0,12 na 0,47 evrocenta po kWh.  Time je izazvala oštre kritike opozicije i dela civilnog sektora.

Kako navodi crnogorsko Ministarstvo ekonomije, najveći uticaj na rast naknade ima vetroelektrana Krnovo, koja treba da počne sa proizvodnjom energije u toku ove godine. Naknadu plaćaju građani preko računa za električnu energiju.

Proizvođači električne energije iz malih hidroelektrana i vetroparkova će na taj način prihodovati oko 15 miliona evra, od čega će 9 miliona evra platiti građani preko računa, javljaju crnogorski mediji.

Cena električne energije za domaćinstva od 1. januara 2017. iznosi 7,97 evrocenti po kWh, što je 4,74 odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Ministarstvo ekonomije tvrdi da će računi u 2017. ostati na istom nivou kao u 2016. uprkos povećanju tarife.

Socijaldemokratska partija (SDP) zatražila je od Vlade da oslobodi građane tog nameta, jer je nacionalni cilj od 33 odsto energije iz obnovljivih izvora već dostignut. Prema podacima Regulatorne agencije za energetiku taj udeo iznosi 50,8 odsto, a prema procenama Energetske Zajednice 43 odsto. Tako je Crna Gora već dostigla svoj cilj iz strategije EU 2020.

Opozicione stranke i NVO MANS tvrde da većinu malih HE grade biznismeni povezani sa vladajućim režimom Crne Gore i bivšim premijerom Milom Đukanovićem. Ministarstvo ekonomije demantovalo je da se podsticaji isplaćuju bilo kom članu porodice Đukanović.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

1. februar 2017. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

1. februar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

1. februar 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

1. februar 2017. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini