Električna energija

Crna Gora planira da spoji dan-unapred tržište električne energije sa Italijom

crna gora dan-unapred trziste italija srbija

Foto: Vlada Crne Gore/Flickr

Objavljeno

11.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora planira da poveže svoje dan-unapred tržište električne energije sa italijanskim, čime bi ostvarila i povezivanje na jedinstveno evropsko tržište. Prvobitna ideja je bila da se spajanje obavi sa Srbijom, a razmatran je i plan da se to uradi preko Albanije, Kosova*, Severne Makedonije i Grčke.

Vlada Crne Gore usvojila je Informaciju o aktivnostima za povezivanje crnogorskog dan-unapred tržišta električne energije na jedinstveno evropsko energetsko tržište kojom Ministarstvo energetike i rudarstva predlaže konekciju sa Italijom. Inače, Crna Gora je u aprilu 2023. godine pokrenula trgovanje na svojon Berzi električne energije (BELEN ili MEPX).

Najbolje rešenje za direktno povezivanje lokalnog tržišta električne energije sa evropskim je preko konekcije sa Italijom koja, kao zemlja Evropske unije ima primenjeno evropsko zakonodavstvo, saopštila je crnogorska vlada.

Povezivanje se očekuje 2026.

Ministarstvo je, kako se navodi, u skladu sa obavezama prema Energetskoj zajednici već započelo aktivnosti na spajanju i formiralo je radnu grupu koja će biti zadužena da ga sprovede.

Očekivano je da bi povezivanje moglo da se ostvari početkom 2026, piše u Informaciji.

U dokumentu koju je uvojila Vlada navodi se da je inicijalno razmatrana ideja o spajanju dan-unapred tržišta sa Srbijom, koja je imala nameru da se spoji sa evropskim tržištem preko mađarske baerze HUPX.

Ipak, od ove ideje se odustalo sledeći odluke Saveta ministara Energetske zajednice o transponovanju EU regulative iz 2022, prema kojima je obaveza članica Energetske zajednice usvajanje evropskih normi i povezivanje na jedinstveno evropsko energetsko tržište, čime je konekcija sa Srbijom izgubila smisao, navodi se u Informaciji, i dodaje da isto važi i za opciju povezivanja preko Albanije-Kosova*-Severne Makedonije i Grčke.

Konekcijom sa Italijom ubrzava se spajanje trišta električne energije

Zato je, kako se dodaje, postalo logično da je najbolje rešenje direktno povezivanje lokalnog tržišta sa evropskim kroz konekciju sa Italijom.

Italija kao zemlja EU ima primenjeno evropsko zakonodavstvo, pa je zadatak Crne Gore i najveći izazov u procesu povezivanja sa njenim tržištem upravo usaglašavanje sa evrooskim propisima, piše u Informaciji.

Konekcijom sa Italijom se, kako se navodi, se proces ubrzava kroz preskakanje posrednog povezivanja crnogorskog tržišta sa srpskim tržištem koje ne pripada evropskom tržištu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

11. mart 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

11. mart 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

11. mart 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

11. mart 2024. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini