Vlada Crne Gore usvojila je plan da se sledeće godine uspostavi berza električne energije čiji osnivači će biti COTEE, CGES i EPCG.
Vlada je usvojila plan Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE) za narednu godinu u kome se navodi da je ta kompanija ovlašćena da zajedno sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom (CGES) i Elektroprivredom (EPCG) zaključi ugovor o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću. Ovo preduzeće bi trebalo da uspostavi berzu električne energije u Crnoj Gori koja bi omogućila konkurenciju u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, javlja crnogorska Pobjeda.
Odluka Vlade predviđa da dvotrećinski udeo u novoj firmi imaju COTEE i CGES uz minimalni osnivački ulog od 100 hiljada evra, od kojih bi COTEE uložio 50 hiljada evra. Učešće u trećini osnivačkog uloga, osim kompaniji EPCG, može biti ponuđeno i drugim energetskim subjektima u zemlji.
Iz Crnogorskog operatora tržišta električne energije navode da se još ne može konstatovati da je uspostavljena konkurencija u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, te da bi primena novih propisa pokazala da li su postojeća rešenja adekvatna ili je potrebno nešto menjati.
U ovom trenutku na crnogorskom tržištu EPCG je jedini aktivni snabdevač električnom energijom, dok je Uniprom Nikšić prisutan u svojstvu kupca samosnabdevača koji obezbeđuje električnu energiju za Kombinat aluminijuma (KAP).
Evropske komisija je u maju ove godine izrazila nezadovoljstvo što Crna Gora nema svoju berzu električne energije i nije priključena nekom regionalnom projektu. Kao jedna od mera, Crnoj Gori je preporučeno da se poveže sa bar jednim susednim tržištem.
Berzu električne energije do sada su osnovale Srbija, Hrvatska i Slovenija. Slovenija ima najveće iskustvo kada je u pitanju rad balansnog tržišta budući da je berza osnovana još 2008. godine. Srpska i hrvatska berza električne energije počele su sa radom ove godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.