Električna energija

Crna Gora osniva berzu električne energije

Crna Gora berza elektricne energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore usvojila je plan da se sledeće godine uspostavi berza električne energije čiji osnivači će biti COTEE, CGES i EPCG.

Vlada je usvojila plan Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE) za narednu godinu u kome se navodi da je ta kompanija ovlašćena da zajedno sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom (CGES) i Elektroprivredom (EPCG) zaključi ugovor o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću. Ovo preduzeće bi trebalo da uspostavi berzu električne energije u Crnoj Gori koja bi omogućila konkurenciju u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, javlja crnogorska Pobjeda.

Odluka Vlade predviđa da dvotrećinski udeo u novoj firmi imaju COTEE i CGES uz minimalni osnivački ulog od 100 hiljada evra, od kojih bi COTEE uložio 50 hiljada evra. Učešće u trećini osnivačkog uloga, osim kompaniji EPCG, može biti ponuđeno i drugim energetskim subjektima u zemlji.

Iz Crnogorskog operatora tržišta električne energije navode da se još ne može konstatovati da je uspostavljena konkurencija u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, te da bi primena novih propisa pokazala da li su postojeća rešenja adekvatna ili je potrebno nešto menjati.

U ovom trenutku na crnogorskom tržištu EPCG je jedini aktivni snabdevač električnom energijom, dok je Uniprom Nikšić prisutan u svojstvu kupca samosnabdevača koji obezbeđuje električnu energiju za Kombinat aluminijuma (KAP).

Evropske komisija je u maju ove godine izrazila nezadovoljstvo što Crna Gora nema svoju berzu električne energije i nije priključena nekom regionalnom projektu. Kao jedna od mera, Crnoj Gori je preporučeno da se poveže sa bar jednim susednim tržištem.

Berzu električne energije do sada su osnovale Srbija, Hrvatska i Slovenija. Slovenija ima najveće iskustvo kada je u pitanju rad balansnog tržišta budući da je berza osnovana još 2008. godine. Srpska i hrvatska berza električne energije počele su sa radom ove godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

2. novembar 2016. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

2. novembar 2016. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

2. novembar 2016. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

2. novembar 2016. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama