Električna energija

Crna Gora osniva berzu električne energije

Crna Gora berza elektricne energije

Slika: Pixabay

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore usvojila je plan da se sledeće godine uspostavi berza električne energije čiji osnivači će biti COTEE, CGES i EPCG.

Vlada je usvojila plan Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE) za narednu godinu u kome se navodi da je ta kompanija ovlašćena da zajedno sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom (CGES) i Elektroprivredom (EPCG) zaključi ugovor o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću. Ovo preduzeće bi trebalo da uspostavi berzu električne energije u Crnoj Gori koja bi omogućila konkurenciju u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, javlja crnogorska Pobjeda.

Odluka Vlade predviđa da dvotrećinski udeo u novoj firmi imaju COTEE i CGES uz minimalni osnivački ulog od 100 hiljada evra, od kojih bi COTEE uložio 50 hiljada evra. Učešće u trećini osnivačkog uloga, osim kompaniji EPCG, može biti ponuđeno i drugim energetskim subjektima u zemlji.

Iz Crnogorskog operatora tržišta električne energije navode da se još ne može konstatovati da je uspostavljena konkurencija u snabdevanju krajnjih kupaca električnom energijom, te da bi primena novih propisa pokazala da li su postojeća rešenja adekvatna ili je potrebno nešto menjati.

U ovom trenutku na crnogorskom tržištu EPCG je jedini aktivni snabdevač električnom energijom, dok je Uniprom Nikšić prisutan u svojstvu kupca samosnabdevača koji obezbeđuje električnu energiju za Kombinat aluminijuma (KAP).

Evropske komisija je u maju ove godine izrazila nezadovoljstvo što Crna Gora nema svoju berzu električne energije i nije priključena nekom regionalnom projektu. Kao jedna od mera, Crnoj Gori je preporučeno da se poveže sa bar jednim susednim tržištem.

Berzu električne energije do sada su osnovale Srbija, Hrvatska i Slovenija. Slovenija ima najveće iskustvo kada je u pitanju rad balansnog tržišta budući da je berza osnovana još 2008. godine. Srpska i hrvatska berza električne energije počele su sa radom ove godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

2. novembar 2016. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

2. novembar 2016. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

IEA: Proizvodnja nuklearne energije 2025. dostiže rekord, ali ulaganja treba duplirati

2. novembar 2016. - Ove godine se očekuje rekordan učinak nuklearki, ali treba naći rešenja za troškove, probijanje rokova i finansiranje, objavila je IEA

srbija azerbejdzan gasna elektrana memorandum eps srbijagas bajatovic zivkovic

Srbija sa Azerbejdžanom potpisuje memorandum o gasnoj elektrani 

2. novembar 2016. - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom iz Azerbejdžana