OIE

Crna Gora objavila plan za hidroelektranu Komarnica od 170 megavata

Crna Gora hidroelektranu Komarnica 170 megavata

Slika: Vlada Crne Gore

Objavljeno

01.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sprema se investicija od 246,5 miliona evra, nakon što se kabinet premijera Duška Markovića opredelio za varijantu za hidroelektranu Komarnica koja je najmanje štetna po životnu sredinu od ponuđenih. Detaljnim prostornim planom za lokaciju u opštinama Šavnik i Plužine definisano je postrojenje s godišnjim učinkom od 209 gigavat-sati.

Vlada Crne Gore je saopštila da je utvrdila predlog detaljnog prostornog plana za prostor višenamenske akumulacije na reci Komarnici na severozapadu zemlje. U postupku je izrađena strateška procena uticaja na životnu sredinu, navela je Marina Izgarević Pavićević, generalna direktorica Direktorata za planiranje prostora u Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Opcija izabrana za hidroelektranu Komarnica od 170 megavata ima jezero na manjoj visini nego kod najprofitabilnije verzije, s kojom se stanovništvo već bilo složilo.

To znači da pogon neće biti isplativ koliko je mogao biti, ali zaštićeni su svi elementi životne sredine, navodi se u saopštenju. Projekat u opštinama Šavnik i Plužine procenjen je na 246,5 miliona evra.

Osvrćući se na kontroverzno podizanje vrednosti sa 185,2 miliona evra, nagoveštenih pre godinu i po dana, EPCG je saopštio da je ta procena iz 1988. i da je zastarela

Fidelity Consulting je ukazao na to da je vlada pre samo godinu i po dana procenila vrednost hidrocentrale na 185,2 miliona evra. Državni proizvođač struje Elektroprivreda Crne Gore uzvratila je tvrdnjom da je ta brojka ekvivalentna projekciji iz 1988. godine. EPCG je dodao da su izrađene nove sveobuhvatne studije i istražni radovi, a da su autori idejnog projekta iz Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi i Energoprojekt hidroinženjeringa.

Za hidroelektranu Komarnica predviđena je brana od 171 metra, dužine 211 metara na kruni i s poluprečnikom od 440 metara. Očekuje se godišnja proizvodnja od 209 gigavat-sati.

Predviđeni rok izgradnje je pet godina

Detaljni plan pokriva 5.577 hektara, a površina akumulacije bi trebalo da dostigne nadmorsku visinu od 818 metara. Bilo je još tri rešenja, a izabrano nema uticaja na kanjon Nevidio i naselje Šavnik, izjavila je Izgarević Pavićević.

Za izgradnju je predviđeno pet godina, otkrila je i dodala da je dokument poslat Bosni i Hercegovini na procenu. Sugestije koje su stigle odatle sve uvrštene u detaljni prostorni plan i stratešku procenu, po njenim rečima. Dokument će biti poslat Skupštini Crne Gore na usvajanje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hse trbovlje hrastnik prapretno stokelj

HSE proširuje solarnu elektranu Prapretno i instalira bateriju od 7 MW

1. jun 2020. - Holding Slovenske elektrarne će 10 odsto struje iz druge faze razvoja solarne elektrane Prapretno isporučivati opštinama Trbovlje i Hrastnik

Svet duplirao kapacitet solara na dva teravata za samo dve godine

Svet duplirao kapacitet solara na dva teravata za samo dve godine

1. jun 2020. - Globalni savet za solarnu energiju je objavio da je dostignut nivo od dva teravata ukupnog fotonaponskog kapaciteta

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

1. jun 2020. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Obuka upravnika o izgradnji solarnih elektrana u stambenim zajednicama

Obuka upravnika o izgradnji solarnih elektrana u stambenim zajednicama

1. jun 2020. - Privredna komora Srbije u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom upućuje upravnike stambenih zgrada u proceduru za krovne fotonaponske pogone