Električna energija

Crna Gora izdvojila 7,5 miliona evra za podsticaje za OIE u prvoj polovini 2018.

Crna Gora izdvojila 7,5 miliona evra za podsticaje za OIE u prvoj polovini 2018.

Foto: Pixabay

Objavljeno

24.08.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.08.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora je izdvojila ukupno 7,5 miliona evra za podsticaje za obnovljive izvore energije (OIE) u prvih šest meseci 2018. godine, od čega 4,3 miliona evra za Krnovo Green Energy, firmu koja upravlja vetroparkom Krnovo instalisane snage 72 MW, saznaje Pobjeda.

Prema podacima koje je ranije objavio Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE), od 1. maja 2014. godine, kada su uvedeni podsticaji, do kraja 2017. godine, Crna Gora je isplatila 7,5 miliona evra proizvođačima električne energije iz OIE, od čega 4,5 miliona evra u 2017. godini.

Krnovo, prvi vetropark u Crnoj Gori, je status povlašćenog proizvođača električne energije stekao u novembru 2017. Datum prestanka statusa je 2. novembar 2029. godine.

Najnoviji podaci COTEE pokazuju da su kompanije sa statusom povlašćenih proizvođača generisale 145,9 miliona kWh električne energije u prvoj polovini 2018. godine, od čega je vetropark Krnovo proizveo 82,8 miliona kWh a male hidroelektrane (MHE) ostatak.

Krnovo Green Energy je zavisno društvo francuske kompanije Akuo Energy, dok je Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) postigao dogovor da otkupi 49%.

MHE sa statusom povlašćenog proizvođača su Jezerštica, Bistrica, Orah, Rmuš, Spaljevići 1 i Šekular, kojima upravlja Hidroenergija Montenegro; Vrelo, kojom upravlja Synergy; Bradavec i Piševska rijeka kojima upravlja Igma Energy; Jara i Babino Polje kojima upravlja Kronor; i Bistrica Majstorovina kojom upravlja Hydro Bistrica.

Poslednji podsticaji za MHE treba da budu isplaćeni 2030. godine.

EU savetuje prelazak na aukcije

Evropska komisija (EK) u izveštaju za 2018. godinu savetuje Crnu Goru da pređe na tržišno zasnovane mehanizme podrške OIE s obzirom da je svoj cilj da u 2020. dostigne udeo OIE od 33% premašila još 2016. godine, kada je udeo iznosio 41,6%.

„Država treba da pređe na aukcijski sistem u skladu sa Smernicama za državnu pomoć za zaštitu životne sredine i energetiku“, navodi se u izveštaju.

Vlada Crne Gore je nedavno saopštila da je u okviru aktivnosti Ministarstva ekonomije na promociji crnogorskih energetskih potencijala uočeno pojačano interesovanje investitora za izgradnju objekata koji koriste OIE, a za čiju realizaciju se ne ostvaruje pravo na podsticajnu cenu za proizvedenu električnu energiju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Drugi grcki LNG terminal pocinje s radom 1 oktobra

Drugi grčki LNG terminal počinje s radom 1. oktobra

24. avgust 2018. - Nakon polugodišnjeg kašnjenja, LNG terminal Alexandroupolis u Grčkoj je spreman da 1. oktobra bude pušten u rad

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

24. avgust 2018. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Kod Livna izgradnja vetroparka Siroka draga 125 4 MW

Kod Livna počinje izgradnja vetroparka Široka draga od 125,4 MW

24. avgust 2018. - Imres Smart Greenergy je potpisao ugovor sa izvođačem za svoj projekat vetroelektrane Široka draga u Hercegovini

crna gora gasovod lng terminal sahmanovic

Šahmanović: Gasovod IAP i LNG terminal su strateški projekti za Crnu Goru

24. avgust 2018. - Izgradnja terminala za tečni prirodni gas i Jadransko-jonskog gasovoda su strateški projekti, poručio je ministar Admir Šahmanović