Električna energija

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Foto: WikimediaImages from Pixabay

Objavljeno

06.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora planira da investira 33,8 miliona evra u energetsku efikasnost javnih objekata i modernizaciju distributivne mreže. Početak aktivnosti je predviđen za prvi kvartal 2025. godine, a trebalo bi da se okončaju do 30. aprila 2030. godine.

Investicije u energetsku efikasnost i distributivnu mrežu deo su Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore. Sredstva za njegovu realizaciju biće obezbeđena iz kredita Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) u iznosu od 31 miliona evra i iz budžet u iznosu od 2,8 miliona evra.

Unapređenje energetske efikasnosti planirano je za 23 objekta, i to 16 objekata Univerziteta Crne Gore, šest administrativnih objekata i jedan zdravstveni objekat. Za sprovođenje mera biće zaduženo Ministarstvo energetike, a ukupna vrednsot na raspolaganju je 10,8 miliona evra, od čega je osam miliona evra iz kredita, a 2,8 miliona evra iz budžetskih sredstava, navodi se u informaciji Vlade Crne Gore o pregovorima sa IBRD bankom.

Modernizacija distributivne mreže ima tri dela

Budžetska sredstva su planirana iz ušteda u potrošnji energenata u adaptiranim objektima tekućeg projekta sa Svetskom bankom Energetska efikasnost u Crnoj Gori – MEEP 2 i očekivanih ušteda na 23 projekta.

Investicije u distributivnu mrežu obuhvaćene su podprojektom Povećanje operativne efikasnosti elektrodistributivne mreže, koji ima tri dela. Predviđene investicije povećaće pouzdanost sistem, integraciju obnovljive energije, a smanjiti tehničke gubitke.

Prvi deo je rekonstrukcija sedam 35 kV rasklopnih postrojenja u trafostanicama 110/35 kV Pljevlja 1, Nikšić, Tivat, Ulcinj, Budva, Bar i Berane. Drugi podrazumeva zamenu i modernizaciju 42 transformatora u 27 trafostanica 110/35 kV širom Crne Gore, dok je treći pilot investicija za poboljšanje vidljivosti distributivne mreže.

Za pomoć u implementaciji projekta namenjeno je dva miliona evra

U poslednjem je predviđena ugradnja naprednih brojila (pametna brojila) i senzora u niskonaponsku mrežu, kao i specijalizovanog softvera i aplikacionog programskog interfejsa (API) za integraciju novih uređaja sa MDM (Meter Data Management) sistemom.

Za sprovođenje ovih poslova vrednih 21 milion evra zadužen je Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), koji će delom i otplaćivati kredit.

Deo projekta je tehnička pomoć i podrška u implementaciji za koju je predviđeno dva miliona evra, saopštila je Vlada Crne Gore.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

6. novembar 2024. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

6. novembar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

6. novembar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

6. novembar 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja