Električna energija

Crna Gora bez energetskih dozvola u 2018. godini

Crna Gora obustavila izdavanje energetskih dozvola u 2018. godini

Slika: Vlada, Crna Gora

Objavljeno

22.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo ekonomije Crne Gore nije predvidelo izdavanje energetskih dozvola u 2018.godini. Razlog tome je što je Crna Gora već blizu ostvarenja nacionalnog cilja od 33 odsto proizvedene energije iz obnovljivih izvora energije (OIE).

Vlada Crne Gore je na sednici održanoj pred sam kraj 2017. donela Plan izdavanja energetskih dozvola u 2018. godini, kojim Ministarstvo nije predvidelo izdavanje novih energetskih dozvola za izgradnju energetskih objekata za proizvodnju električne energije.

Izuzeci će biti jedino u 2017. podneti zahtevi koji se odnose na solarne elektrane ili rekonstrukciju postojećih objekata.

Činjenica da je Crna Gora već blizu ostvarivanja cilja od 33 odsto proizvedene energije iz obnovljivih izvora, prvenstveno se duguje povećanom korišćenju hidroenergetskog potencijala u zemlji, navodi se u saopštenju sa sednice Vlade.

Energetska zajednica je obavezala zemlje članice, pa samim tim i Crnu Goru da implementira direktivu 2009/28/EC kao i definisala za Crnu Goru, u skladu sa metodologijom direktive a na osnovu bazne 2009. godine, nacionalni cilj udela obnovljivim izvora energije u bruto finalnoj energetskoj potrošnji od 33 % do 2020. godine.

Prema pisanju pv magazine portala, Ministarstvo ekonomije je do sada izdalo 15 licenci za solarne projekte, a u 2017. je podneto još 9 zahteva, čiji status još nije rešen.

Do sada je izdato 15 licenci za krovne solarne PV projekte ispod 1 MW kapaciteta, a kako je većina praktično duplo manje snage, ukupno je reč o 5.4 MW. Izgradnja ni jednog od ovih projekata još nije počela. Projekti podneti u 2017, prema navodima Ministarstva, ukupno raspolažu sa 5.3 MW.

Ako i ovi zahtevi budu odobreni, u nekoliko narednih godina to bi donelo ukupno 10.7 MW novog solarnog kapaciteta Crnoj Gori, uz podršku fid-in tarife (FIT), sada na EUR 0.12/kWh i namenjene samo za stambene i komercijalne solarne krovne sisteme izgrađene u okviru PPA (power purchase agreement) ugovora.

Do sada ni jedna solarna elektrana u Crnoj Gori nije dobila status preferencijalnog proizvođača.

U Strategiji razvoja energetike zemlje, vlada se obavezala da će podržati proizvodnju električne energije iz PV postrojenja u slučaju da investitori pokazuju interesovanje, mada bez garantovanja kupovine po FIT šemi.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

dinamicne tarife cena struje negativne cene

Dinamične tarife za električnu energiju uvode Slovenci i Nemci

22. januar 2018. - Nemačka će od 1. januara 2025. godine uvesti dinamične tarife za elektrčnu energiju što bi...

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

22. januar 2018. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Zastitnici ptica Rumuniji blokirali izgradnju najvecih projekata solarnih elektrana Evropi

Zaštitnici ptica u Rumuniji blokirali izgradnju jednog od najvećih projekata solarnih elektrana u Evropi

22. januar 2018. - Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveće fotonaponsko postrojenje u Evropi, ali aktivisti su zakočili investiciju radi zaštite ptica

Grad Zenica licitaciju pravo izgradnje postrojenja skladistenje energije

Grad Zenica organizuje licitaciju za pravo izgradnje postrojenja za skladištenje energije

22. januar 2018. - Grad Zenica je objavio poziv na licitaciju za pravo izgradnje postrojenja za skladištenje energije u poslovnoj zoni