Električna energija

Crna Gora bez energetskih dozvola u 2018. godini

Crna Gora obustavila izdavanje energetskih dozvola u 2018. godini

Slika: Vlada, Crna Gora

Objavljeno

22.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo ekonomije Crne Gore nije predvidelo izdavanje energetskih dozvola u 2018.godini. Razlog tome je što je Crna Gora već blizu ostvarenja nacionalnog cilja od 33 odsto proizvedene energije iz obnovljivih izvora energije (OIE).

Vlada Crne Gore je na sednici održanoj pred sam kraj 2017. donela Plan izdavanja energetskih dozvola u 2018. godini, kojim Ministarstvo nije predvidelo izdavanje novih energetskih dozvola za izgradnju energetskih objekata za proizvodnju električne energije.

Izuzeci će biti jedino u 2017. podneti zahtevi koji se odnose na solarne elektrane ili rekonstrukciju postojećih objekata.

Činjenica da je Crna Gora već blizu ostvarivanja cilja od 33 odsto proizvedene energije iz obnovljivih izvora, prvenstveno se duguje povećanom korišćenju hidroenergetskog potencijala u zemlji, navodi se u saopštenju sa sednice Vlade.

Energetska zajednica je obavezala zemlje članice, pa samim tim i Crnu Goru da implementira direktivu 2009/28/EC kao i definisala za Crnu Goru, u skladu sa metodologijom direktive a na osnovu bazne 2009. godine, nacionalni cilj udela obnovljivim izvora energije u bruto finalnoj energetskoj potrošnji od 33 % do 2020. godine.

Prema pisanju pv magazine portala, Ministarstvo ekonomije je do sada izdalo 15 licenci za solarne projekte, a u 2017. je podneto još 9 zahteva, čiji status još nije rešen.

Do sada je izdato 15 licenci za krovne solarne PV projekte ispod 1 MW kapaciteta, a kako je većina praktično duplo manje snage, ukupno je reč o 5.4 MW. Izgradnja ni jednog od ovih projekata još nije počela. Projekti podneti u 2017, prema navodima Ministarstva, ukupno raspolažu sa 5.3 MW.

Ako i ovi zahtevi budu odobreni, u nekoliko narednih godina to bi donelo ukupno 10.7 MW novog solarnog kapaciteta Crnoj Gori, uz podršku fid-in tarife (FIT), sada na EUR 0.12/kWh i namenjene samo za stambene i komercijalne solarne krovne sisteme izgrađene u okviru PPA (power purchase agreement) ugovora.

Do sada ni jedna solarna elektrana u Crnoj Gori nije dobila status preferencijalnog proizvođača.

U Strategiji razvoja energetike zemlje, vlada se obavezala da će podržati proizvodnju električne energije iz PV postrojenja u slučaju da investitori pokazuju interesovanje, mada bez garantovanja kupovine po FIT šemi.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska sad energija smr tri mora sastanak varsava kris rajt plenkovic susnjar

Hrvatska i SAD razgovarali o instalaciji malih modularnih reaktora 

22. januar 2018. - Hrvatska i SAD razgovarali su o jačanju energetske saradnje u cilju diverzifikacije snabdevanja energijom srednje i jugoistočne Evrope

SAD EU centralna evropa energetika klima kris rajt ministar energetike

SAD pozvale Centralnu Evropu da odbaci energetsku politiku EU, i prihvati njenu politiku “energetske slobode” 

22. januar 2018. - Američki ministar energetike Kris Rajt održao je govor na otvaranju Poslovnog foruma Tri mora u Varšavi, glavnom gradu Poljske

OMV otvorio najvece postrojenje u Austriji za zeleni vodonik

OMV otvorio najveće postrojenje u Austriji za zeleni vodonik

22. januar 2018. - OMV je u Švehatu kod Beča pustio u rad svoj pogon za zeleni vodonik. Može da proizvede hiljadu i po tona godišnje.

Severna Makedonija spremna da po potrebi iskljucuje solarne elektrane

Severna Makedonija spremna da po potrebi isključuje solarne elektrane

22. januar 2018. - U Severnoj Makedoniji će tokom prvomajskih praznika fotonaponska postrojenja po potrebi biti isključivana iz elektroprenosnog sistema