OIE

Ćorić: U aprilu prva aukcija za dodelu premija za OIE u Hrvatskoj

aukcije OIE hrvatska greta thunberg coric

Slika: Greta Thunberg i Tomislav Ćorić u Briselu (Ministarstvo zaštite okoliša)

Objavljeno

10.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska će prvom aukcijom u aprilu započeti sa primenom novog modela podsticanja obnovljivh izvora energije (OIE) koji predviđa uvođenje premija, preneli su lokalni mediji.

Pre nekoliko dana Hrvatski sabor je usvojio Strategiju energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu i završio raspravu o Prijedlogu strategije prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu.

Prva aukcija odnosiće se na instaliranje elektrana nešto manje snage

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić izjavio je da bi prva aukcija trebalo da se odnosi na instaliranje elektrana nešto manje snage.

Veća aukcija uslediće posle procedure koje moraju biti obavljene u dogovoru sa Evropskom komisijom

Po završetku procedura pred Evropskom komisijom, uslediće jedna veća aukcija, dodao je Ćorić, prenosi Glas Istre.

On je istakao da Hrvatska u svim svojim strateškim dokumentima prati ciljeve održivog razvoja i Evropskog zelenog plana što znači da privatni i ostali sektori u društvu trebaju da posluju u skladu sa najvišim ekološkim standardima.

Hrvatska je, kako je objasnio ministar, svojom Strategijom energetskog razvoja do 2030. u potpunosti okrenuta tom smeru, pre svega kroz afirmaciju OIE.

Strategija predviđa povećanje udela OIE u bruto finalnoj potrošnji na 36,4% do 2030.

Inače, ministar Ćorić i aktivistkinja za zaštitu životne sredine Greta Thunberg sastali su se u Briselu pred početak Saveta za životnu sredinu EU. Ona je dobila poziv od Hrvatske, koja predsedava Savetom EU, da se obrati ministrima zemalja EU.

Hrvatska jedna od tri zemlje EU bez strategije za klimatske promene

Predstavljajući Prijedlog strategije prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu u Saboru, državni sekretar u Ministarstvu zaštite okoliša Mile Horvat izjavio je da je Hrvatska jedna od tri zemlje EU-a koja ovakav dokument još nije donela.

Godišnji trošak sprovođenja klimatske strategije je 183 miliona evra

On je naveo da je godišnji trošak sprovođenja strategije procenjen na oko 1,3 milijarde kuna (183 miliona evra). Taj iznos je uporedio sa iznosom godišnjih šteta od klimatskih nepogoda, koje su dosad procenjene na 295 miliona evra godišnje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

10. mart 2020. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

10. mart 2020. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

10. mart 2020. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

10. mart 2020. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama