Troškovi na ime dozvola za ispuštanje ugljenika popeli su se u Evropskoj uniji na dosad nezabeleženi nivo od gotovo 61 evra po toni dok se proizvođači struje muče da nabave gas iz Rusije, a vetar je oslabio.
Trgovanje sertifikatima za ugljen-dioksid okviru Sistema za trgovanje emisijama Evropske unije – EU ETS bilo je sporo tokom današnje runde, što je omogućilo intenzivnije kolebanje cena. Vrednost emisionih jedinica za CO2 i njegove ekvivalente u kontekstu globalnog zagrevanja bila je na putu da drugi put zaredom završi na rekordnom nivou, po podacima sa berze energenata ICE Endex.
Referentni ugovor, za poravnanje u decembru, skočio je na skoro 61 evro po toni, do čega mu je falilo samo tri centa. U prethodnoj seansi, pred vikend, zaključen je na 59 evra. Mehanizam je uveden 2005, a cena je ove godine napredovala 85 odsto. U decembru je prvi put od juna 2008. na zatvaranju preskočila 31 evro po toni.
Nestašica gasa menja sve
Kontroverze oko gasovoda Severni tok 2, a najviše protivljenje Sjedinjenih Država, dovele su do nesigurnosti u isporuci gasa iz Rusije, kojim se pred grejnu sezonu pune skladišta. Navodna havarija u jednom od najvećih sistema cevovoda dovela je do grozničave kupovine tog fosilnog goriva.
Novu krizu s gasom potpiruju sporovi oko gasovoda Severni tok 2 između Rusije i Nemačke
Proizvođači struje i operateri sistema daljinskog grejanja u Evropi nastoje da izbegnu krizu kakve su se krajem prve decenije ovog veka događale zbog sporova Rusije i Ukrajine. Proteklih meseci je dolazilo i do aktiviranja pogona na ugalj u EU koji su stajali u rezervi, jer je letnja vrelina podigla potražnju za električnom energijom za hlađenje.
Kapaciteti solarnih i vetroparkova nisu još dovoljno razvijeni da bi mogli da zadovolje takve uzlaze. Za korišćenje fosilnih goriva su potrebne dozvole za emisije CO2, a EU vremenom smanjuje njihov broj, tako da je situacija pogodovala rastu cena.
Privreda se razmahala, pa teže dolazi do struje
Cene struje u Nemačkoj i Španiji dostižu rekordne nivoe. Još jedan važan faktor je nagli oporavak privrede posle zastoja koje su uzrokovale mere za sprečavanja širenja pandemije virusa korona, pa dolazi do poremećaja jer proizvođači i snabdevači ne mogu da zadovolje potražnju za električnom energijom.
Osim toga, u velikom delu Evrope, a pogotovo Nemačkoj, prognozeri ove nedelje očekuju osetno smanjenje intenziteta vetra, pa dinamika prelazi sa dela tržišta s obnovljivim izvorima energije na pogone na fosilna goriva.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.