Spaljivanje komunalnog otpada treba da bude u potpunosti uključeno u sistem trgovine emisijama Evropske unije (EU ETS), i to što je pre moguće, kako bi se obezbedilo da svaki sektor doprinosi smanjenju emisija, tvrdi Zero Waste Europe. Puno uključivanje podrazumeva delatnosti spaljivanja otpada radi dobijanja električne i toplotne energije, kao i bio-otpada, saopštila je ova ekološka organizacija.
CO2 je CO2, kaže Janek Vahk iz Zero Waste Europe (ZWE). “Bio fosilni ili nefosilni; atmosferu nije briga odakle dolazi, uticaj na klimu je isti. Stoga EU ETS treba da se bavi i jednim i drugim,” naglasio je.
Spalionice će biti izvor energije sa najviše emisija ugljen-dioksida kada prestane upotreba uglja
Spaljivanje otpada je trebalo odavno uključiti u EU ETS, istakao je Vahk. “Spalionice su na putu da postanu izvor energije sa najviše emisija CO2 kada se prestane sa upotrebom uglja. Uključivanje spaljivanja komunalnog otpada u EU ETS će obezbediti da svaki sektor doprinosi smanjenju emisija, što bi nas povelo ka čistijoj, cirkularnijoj budućnosti,” rekao je.
Kada je Evropski parlament 2022. usvojio reforme EU ETS-a, otvoren je put da se razmotri uključivanje spaljivanja komunalnog otpada u taj sistem. Međutim, od 1. januara 2024. ova postrojenja su uključena samo u svrhu praćenja, izveštavanja i verifikacije, ali nisu u obavezi da predaju emisione jedinice, objašnjava ZWE.
Uključivanje spalionica u EU ETS bi moglo da se desi najkasnije 2028. godine
U julu 2026. godine, Evropska komisija će morati da proceni izvodljivost uključivanja spalionica otpada u EU ETS, što bi moglo da se dogodi do 2028. godine, navodi se u saopštenju.
ZWE se nada da će za sve emisije CO2 iz spalionica, bilo fosilnog ili nefosilnog porekla, biti obavezno predavanje emisionih jedinica u okviru EU ETS. Trenutna praksa izuzimanja nefosilnog CO2 otežava dostizanje ciljeva za smanjenja emisija gasova staklene bašte, upozorava se u saopštenju.
Osim toga, ova organizacija veruje da je trenutni prag od 20 MW za uključivanje neadekvatan i da ga treba spustiti na 10 MW kako bi se sprečilo da mala postrojenja budu izuzeta i smanjio rizik od manipulacija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.