Otpad

CO2 je CO2: Zero Waste Europe traži da se spaljivanje otpada uključi u EU ETS

co2 je co2 zero waste europe traži da se spaljivanje otpada uključi u eu ets

Foto: JuergenPM from Pixabay

Objavljeno

25.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Spaljivanje komunalnog otpada treba da bude u potpunosti uključeno u sistem trgovine emisijama Evropske unije (EU ETS), i to što je pre moguće, kako bi se obezbedilo da svaki sektor doprinosi smanjenju emisija, tvrdi Zero Waste Europe. Puno uključivanje podrazumeva delatnosti spaljivanja otpada radi dobijanja električne i toplotne energije, kao i bio-otpada, saopštila je ova ekološka organizacija.

CO2 je CO2, kaže Janek Vahk iz Zero Waste Europe (ZWE). “Bio fosilni ili nefosilni; atmosferu nije briga odakle dolazi, uticaj na klimu je isti. Stoga EU ETS treba da se bavi i jednim i drugim,” naglasio je.

Spalionice će biti izvor energije sa najviše emisija ugljen-dioksida kada prestane upotreba uglja

Spaljivanje otpada je trebalo odavno uključiti u EU ETS, istakao je Vahk. “Spalionice su na putu da postanu izvor energije sa najviše emisija CO2 kada se prestane sa upotrebom uglja. Uključivanje spaljivanja komunalnog otpada u EU ETS će obezbediti da svaki sektor doprinosi smanjenju emisija, što bi nas povelo ka čistijoj, cirkularnijoj budućnosti,” rekao je.

Kada je Evropski parlament 2022. usvojio reforme EU ETS-a, otvoren je put da se razmotri uključivanje spaljivanja komunalnog otpada u taj sistem. Međutim, od 1. januara 2024. ova postrojenja su uključena samo u svrhu praćenja, izveštavanja i verifikacije, ali nisu u obavezi da predaju emisione jedinice, objašnjava ZWE.

Uključivanje spalionica u EU ETS bi moglo da se desi najkasnije 2028. godine

U julu 2026. godine, Evropska komisija će morati da proceni izvodljivost uključivanja spalionica otpada u EU ETS, što bi moglo da se dogodi do 2028. godine, navodi se u saopštenju.

ZWE se nada da će za sve emisije CO2 iz spalionica, bilo fosilnog ili nefosilnog porekla, biti obavezno predavanje emisionih jedinica u okviru EU ETS. Trenutna praksa izuzimanja nefosilnog CO2 otežava dostizanje ciljeva za smanjenja emisija gasova staklene bašte, upozorava se u saopštenju.

Osim toga, ova organizacija veruje da je trenutni prag od 20 MW za uključivanje neadekvatan i da ga treba spustiti na 10 MW kako bi se sprečilo da mala postrojenja budu izuzeta i smanjio rizik od manipulacija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

25. jun 2024. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

asor cop29 radionice AQSIA baku

ASOR i azerbejdžanska AQSIA organizovali tri radionice o OIE na COP29

25. jun 2024. - Asocijacija za održivi razvoj i AQSIA organizovali su tri radionice o obnovljivim izvorima energije na COP29 u Bakuu

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

25. jun 2024. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

Sud doneo presudu da Shell ne mora da smanji emisije CO2

Shell oborio presudu da mora da smanji emisije CO2 mnogo više nego što je obećao

25. jun 2024. - Shell nije u obavezi da dramatično smanji svoje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, odlučio je Apelacioni sud u Hagu odbacivši presudu iz 2021. godine.