Električna energija

Bugarski NEK i austrijski EVN nagodili se o poravnanju duga

Photo: Pixabay

Objavljeno

16.02.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

16.02.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Austrijska energetska firma EVN i bugarska Nacionalna elektroenergetska kompanija (NEK) postigli su nagodbu o poravnanju duga vrednog 192 miliona leva (98,2 miliona evra).

Nije poznato koliko će poravnanje iznositi, ali EVN je u saopštenju naveo da će ovaj dogovor povećati neto prihode te firme za 38 miliona evra u drugom kvartalu ove godine.

Ova nagodba se odnosi na neplaćene troškove proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i zatezne kamate u periodu od jula 2012. do jula 2013, koje je unapred finansirao EVN a NEK imao obavezu da nadoknadi.

Potpisivanje sporazuma smanjuje rizik da Bugarska bude primorana da plati kaznu od strane Međunarodnog centra za investicione sporove (ICSID), javljaju lokalni mediji. Pred Centrom je EVN pokrenuo arbitražu potražujući 600 miliona evra.

Istovremeno, NEK je pokrenuo postupak protiv EVN, kao i kompanija Energo-Pro i ČEZ, zbog potraživanja od ukupno 111 miliona leva (56,77 miliona evra). Sklopljena nagodba o poravnanju sa EVN podrazumeva uzajamno poravnanje dugova dva preduzeća.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

16. februar 2017. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

16. februar 2017. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

16. februar 2017. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

16. februar 2017. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji