OIE

Biogasno postrojenje u Botošu će prvo u Srbiji koristiti otpadnu toplotnu energiju

Biogasno postrojenje u Botosu ce prvo u Srbiji koristiti otpadnu toplotnu energiju

Slika: bioelektra.rs

Objavljeno

21.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Biogasno kogenerativno postrojenje (CHP)  za proizvodnju električne i toplotne energije iz biomase u vojvođanskom selu Botoš, bi moglo biti prvo postrojenje u Srbiji koje bi koristilo otpadnu toplotnu energiju za grejanje lokalnih javnih i drugih objekata.

Postrojenje bi podršku za ovaj projekat u selu koje broji oko 2.000 stanovnika, moglo da dobije od Ministarstva zaštite životne sredine nemačke pokrajine Baden-Virtemberg i programa Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), navodi se na portalu grada Zrenjanina.

Botoški CHP pogon snage 600 kW kompanije Bioelektra otvoren je 2016. godine i koštao je oko 2,5 miliona evra. Izgradnju je pomogla Vlada Holandije, koja je donirala opremu vrednu 688.000 evra. Sa 275.000 evra bespovratnih sredstava podršku je dalo Ministarstvo rudarstva i energetike.

Branislav Pomoriški, vlasnik firme Bioelektra, istakao je da GIZ čini sve napore za sprovođenje ideje daljnskog grejanja u Botošu.

„Ideja je vrlo realna, i u skorijoj budućnosti možemo očekivati da Botoš bude prvo selo u Srbiji sa daljinskim grejanjem“, dodao je Pomoriški, prilikom posete državnog sekretara pokrajine Baden-Virtemberg Andreja Baumana.

Planirano povećanje snage elektrane tri puta

Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić rekao je da je reč o sjajnoj ideji, koja bi uštedela novac i toplotnu energiju. „Ulažemo dodatne napore da nađemo partnere i isfinansiramo sam toplovod do centra sela gde se nalaze javne ustanove, i da naravno kompletan projekat bude ekonomski isplativ za krajnje korisnike”, rekao je on.

Planira se da instalisana snaga postrojenja bude podignuta na 1,8 MW, uz godišnju proizvodnju 15 miliona kWh struje, u poređenju sa sadašnjih 5 miliona kWh.

Osim 5.000 kvadratnih metara javnih objekata u Botošu, toplom vodom iz Bioelektre moglo bi da se zagreva i 3.000 kvadrata kuća i stanova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

21. april 2018. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

21. april 2018. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

21. april 2018. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

21. april 2018. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama