Životna sredina

BiH dobila prvu interaktivnu mapu lokacija podložnih požarima

bih sumski pozari interaktivna mapa sa sume bez pozara

Foto: Za šume bez požara

Objavljeno

23.04.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.04.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bosna i Hercegovina dobila je prvu interaktivnu GIS mapu lokacija podložnih šumskim požarima kako bi se smanjio rizik od požara. Tokom pripreme mape otkriveni su ključni faktori rizika i određena prioritetna područja za primenu preventivnih mera.

Interaktivna mapa o podložnosti požarima u BiH može se videti na sajtu „Za šume bez vatre“ koja je osmišljena u okviru projekta „Zajednička akcija za smanjenje povećanog rizika od šumskih požara po prirodu i ljude u kontekstu klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini“.

Interaktivna mapa kao i nacrt „Mape puta za smanjenje rizika od šumskih požara“ predstavljeni su na radionici u organizaciji Inicijative za šumarstvo i okoliš – FEA u Banjaluci, koja i sprovodi projekat. Radionici su prisustvovali predstavnici „relevantnih institucija, uprava i javnih šumarskih preduzeća“, saopštio je Centar za promociju civilnog društva (CPCD) na sajtu projekta Smart Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan.

Lejla Hukić, koordintorka projekta, rekla je da je mapa važna za unapređenje razumevanja i odgovora na rizik od šumskih požara u BiH. Njeno korišćenje bi, takođe, trebalo da ima značajan uticaj na povećanje otpornosti na ove požare i smanjenje šteta koje oni prave.

Mapa je rezultat saradnje vladinog sektora i civilnog društva

Njena izrada podrazumevala je, kako je dodala, prikupljanje, analizu i vizualizaciju podataka o područjima koja su izložena opasnosti od požara.

Tokom rada autori su uspeli da identifikuju ključne faktore rizika i odrede prioritetna područja za primenu preventivnih mjera.

„Važno je istaći da će ova mapa koristiti svim relevantnim stranama – od donosioca odluka i institucija, do lokalne zajednice i građana“, istakla je ona, i dodala da je rezultat saradnje vladinog sektora i civilnog društva.

Miroslav Rakita, predstavnik Landscape Fire Management programa na Zapadnom Balkanu, naglasio je da je ova mapa jedna od prvih takve vrste u regionu.

Rakita: Opožarena površina u RS nije 100.000 hektara, kako kažu zvanični podaci, nego 200.000 hektara

On je pohvalio korišćenje EFFIS baze podataka, za koju se i sam uverio, da je relevantna i prilično tačna u poređenju sa zvaničnim podacima. Naveo je da je na primer za Republiku Sprsku opožarena površina u poslednih 20 godina oko 200.000 hektara, dok se u zvaničnim evidencijama navodi oko 100.000 hektara.

„Mogu zaključiti da sateliti ‘ne lažu’ i smatram da su ovako korišteni podaci relevantniji nego zvanični podaci, koje se često redovno ne ažuriraju“, istakao je Rakita.

Projekat Smart Balkans sprovodi CPCD, zajedno sa partnerskim organizacijama iz Albanije – Institut za demokratiju i medijaciju (Institute for Democracy and Mediation – IDM) i Severne Makedonije – Centar za istraživanje i kreiranje politike (Center for Research and Policy Making – CRPM).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U julu 2024. zabelezen najtopliji dan u istoriji merenja

U julu 2024. zabeležen najtopliji dan u istoriji merenja

23. april 2024. - Nedelja, 21. jul, bila je natopliji dan u istoriji merenja, pokazuju podaci Kopernikove Službe za posmatranje klimatskih promena C3S

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

23. april 2024. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu

klimatske promene zapadni balkan steta adaptacija prilagodjavanje svetska banka

Zapadni Balkan bi trebalo da uloži 37 milijardi dolara kako bi zaštitio ljude i njihovu imovinu od klimatskih promena

23. april 2024. - Ulaganja u prilagođavanje klimatskim promenama donose značajne prinose - na svaki uloženi dolar vraćaju se četiri, navodi se u izveštaju

Klimatske promene i proizvodnja hrane – koje biljne vrste nestaju

Klimatske promene i proizvodnja hrane – koje biljne vrste nestaju

23. april 2024. - Klimatske promene utiču na sve aspekte našeg života, a šteta koju nanose poljoprivredi je sve očiglednija i ozbiljnija