Podeli
Podeli
Crni dim iz toplane u Zemunu „posledica je regulacije sagorevanja na kotlu“, a ne spaljivanja reziduala, saopštile su Beogradske elektrane i navele da će taj pogon preći sa mazuta na čistiji izvor energije. Ostaje pitanje kvaliteta fosilnih goriva koja se upotrebljavaju za daljinsko grejanje.
Kao i na svakom početku grejne sezone, zagađenost vazduha naglo raste i javnost je uznemirena zbog naznaka da se u domaćinstvima koriste toksična goriva. Lignit proizveden u Srbiji je sve slabijeg kvaliteta, a stručnjaci i zaštitnici životne sredine upozoravaju da svakako ne bi smeo da se sagoreva u individualnim ložištima. Osim toga, u nekim domaćinstvima se radi grejanja spaljuju razne vrste otpada. A šta je sa toplanama?
Reagujući na snimak crnog dima iz toplane u naselju Sava Kovačević u Zemunu kojeg je na društvenim mrežama postavila Eko straža, Beogradske elektrane su demantovale da se u tom postrojenju upotrebljava takozvani rezidual. To je gusti ostatak od prerade nafte, često prepun sumpora i čvrstih čestica, a danas se još koristi uglavnom za pogon teretnih brodova.
I ako je BG sinoć bio najzagađeniji grad na svetu toplana u Zemunu ponovo emituje gusti crni dim uprkos obećanjima nadležnih. pic.twitter.com/QD60D2ysCq
— Eko Straža (@EkoStraza) October 18, 2021
Inspekcijske službe na Balkanu godinama imaju pune ruke posla zbog šverca i prodaje neodgovarajućih naftnih derivata kao goriva. Zabeleženi su i slučajevi umešavanja iskorišćenog motornog ulja i drugih otpadnih i opasnih materija u dizel ili lož-ulje odnosno mazut.
Bolnice u Severnoj Makedoniji se grejale švercovanim otrovom
Poslednji skandal je nedavno otkriven u Severnoj Makedoniji. Istraživačke novinarke i novinari iz organizacija IRL, Investigace.cz i OCCRP otkrili su da je u javnosti nepoznata firma Evrotim, povezana s kontroverznim biznismenom i nekadašnjim potpredsednikom vlade Kočom Anđuševim, uvozila i prodavala gorivo sumnjivog porekla bolnicama, Ministarstvu odbrane i dvema privatnim firmama.
Posrednik je bila kompanija Hifa Oil iz Bosne i Hercegovine. Supstanca deklarisana kao lož-ulje je stizala od češke firme Unipetrol vozom preko Srbije. Laboratorijska analiza je pokazala prisustvo vode, pepela i toksičnih materija, ali vlasti nisu reagovale na upozorenja.
Iz EU pristižu tovari otpadnih motornih ulja ili njihovih mešavina s gorivom za grejanje
Inspektori i carinici u regionu su više puta poslednjih godina otkrili tovare goriva iz Evropske unije neprihvatljivog kvaliteta i od različitih isporučilaca, a takvih slučajeva je sve više, stoji u navedenom izveštaju.
Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije Srbije smatra da posredi mogu biti švercovane otpadne materije i mešavine iskorišćenog motornog ulja. Kvalitetna roba je u Austriji, Nemačkoj, Češkoj ili drugim zemljama EU, a ostaci, otpad prepun teških metala, završavaju ovamo, u Srbiji i Makedoniji, izjavio je.
Zemunska toplana će prestati da koristi mazut
Beogradske elektrane su saopštile da kotlarnica u naselju Sava Kovačević jeste značajan zagađivač, ali su dodale da će uskoro taj pogon služiti samo za grejanje potrošne tople vode u stanovima i da će se za to koristiti „ekološki prihvatljiviji energent“. Ovo komunalno preduzeće navodi da će prebaciti korisnike grejanja na novobeogradsku toplanu.
Crni dim iz kotlarnice „posledica je regulacije sagorevanja na kotlu“, a ne spaljivanja reziduala, stoji u saopštenju. Beogradske elektrane su dodale da 96 odsto njihovih postrojenja za grejanje radi na gas ili komprimovani gas, a da su ostala na mazut, lako lož-ulje, ugalj i biomasu.
Radovi na rekonstrukciji i zameni kotlova u zemunskom pogonu zakazani su za početak sledeće sezone, otkrivaju u preduzeću.
Jedno saopštenje nadležnih i problem rešen.