Električna energija

Albanska vlada odlučila da formira berzu za električnu energiju

Albanska-vlada-odlucila-da-formira-berzu-za-elektricnu-energiju

Slika: Pixabay

Objavljeno

23.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Albanije odlučila je da formira berzu za električnu energiju, koja će omogućiti dan-unapred i unutardnevno trgovanje, izjavila je Belinda Balluku, ministarka infrastrukture i energetike.

Berza električne energije, prema njenim rečima, biće osnovana u skladu sa direktivama Evropske unije, kao još jedan korak u sprovođenju reformi u energetskom sektoru. Balluku je istakla da će berza ubrzati liberalizaciju i deregulaciju tržišta električne energije u Albaniji.

Albanski operator prenosnog sistema OST će biti zadužen za osnivanje kompanije koja će služiti kao operator berze električne energije. Operator će imati formu akcionarskog društva, čije akcionare će izabrati albanska vlada.

Balluku kao potencijalne akcionare vidi operatore prenosnog sistema koji su potpisali memorandume o razumevanju s Albanijom u vezi sa razvojem berze električne energije.

Međunarodna finansijska korporacija (IFC) i Sekretarijat Energetske zajednice pružili su pomoć albanskoj vladi u pripremi odluke o formiranju berze električne energije

Cilj osnivanja berze električne energije je obezbeđivanje pouzdanih usluga za sve učesnike na tržištu električne energije kako bi se povećala bezbednost snabdevanja električnom energijom u zemlji, ali i ojačala finansijska transparentnost.

Odluka o uspostavljanju berze električne energije je i veliki korak u ispunjavanju obaveza koje Albanija ima u skladu sa regualtivom Energetske zajednice, rekla je Balluku, i dodala da su u pripremanju odluke o formiranju berze električne energije, albanskoj vladi pomoć pružili Međunarodna finansijska korporacija (IFC) i Sekretarijat Energetske zajednice.

Inače, u martu ove godine, operator prenosnog sistema Albanije OST potpisao je memorandum o razumevanju sa bugarskim operatorom prenosnog sistema OST i makedonskim oepratorom prenosnog sistema MEPSO.

Memorandum podrazumeva i spajanje dan-unapred tržišta koje bi trebalo da prati implicitna alokacija kapaciteta u skladu sa evropskim modelom.

U februaru 2018. godine, Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednicu, izjavio je da bi stvaranje nacionalne berze električne energije, Albanske berze električne energije (APEX), bilo prekretnica ne samo za Albaniju, već i za region.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

23. maj 2019. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

23. maj 2019. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

23. maj 2019. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

23. maj 2019. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila