OIE

Albanija planira da gradi hidrocentralu Skavica, vrednu do 510 miliona evra

Albanija hidrocentralu Skavica

Slika: Ministarstvo infrastrukture i energetike Albanije

Objavljeno

06.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada očekuje da radovi na postrojenju od 210 megavata počnu dogodine, kada se završi tender. Skavica treba da zadržava vodu uzvodno na Crnom Drinu, sprečava plavljenje i podigne prosečnu proizvodnju u ostalim hidroelektranama u kaskadi.

Studija izvodljivosti za izgradnju hidroelektrane Skavica, planirane od šezdesetih godina prošlog veka, izrađena je uz pomoć Evropske unije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Ministarka infrastrukture i energetike Albanije Belinda Balluku izjavila je da za pogon od 210 megavata ima dva scenarija te da jedan košta 308 miliona evra, a drugi 510 miliona.

Ona je na prezentaciji studije napomenula da vlada planira da hidrocentralu izgradi vlastitim sredstvima i da će ona upotpuniti kaskadu na reci Drim odnosno Drin. Njena uloga je da akumulira vodu i spreči gubitak energije na ime poplava u područjima koja su nizvodno. Ministarka je rekla da je EBRD ponudio da učestvuje u izgradnji.

Tri postojeće hidroelektrane nizvodno imaju ukupnu snagu 1.360 megavata

Skavica je projektovana za godišnju proizvodnju 915 gigavat-sati, ali autori dokumenta su utvrdili da će učinak nizvodnih hidrocentrala Koman i Fierza biti ukupno povišen za skoro osamdeset gigavat-sati. One imaju kapacitet od 600 odnosno 500 megavata. Poslednji u nizu je Vau i Dejës (Danjski Brod), sa 260 megavata.

Lokacija je na severoistoku zemlje, u blizini granice sa Severnom Makedonijom. Po ambicioznijem planu, 350 miliona evra bi bilo namenjeno za samu elektranu, a 150 miliona za eksproprijaciju i infrastrukturu u tom području.

Balluku je dodala da će trebati četiri godine da se Skavica podigne. Očekuje se da će radovi početi sledeće godine, nakon međunarodnog tendera koji se priprema za oktobar.

Trebaće četiri godine da se izgradi sistem s predviđenom proizvodnjom 915 gigavat-sati, naveli su zvaničnici na prezentaciji studije izvodljivosti

Albanija je još 2008. pokrenula tender i učestvovalo je šest stranih kompanija, ali postupak je zatim obustavljen.

Premijer Edi Rama, koji je nedavno najavio da će projekat na Crnom Drimu oživeti, sada je tri aktivne hidroelektrane uporedio sa „ovcama bez pastira“ i izrazio optimizam da će izgradnja početi 2021. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

6. jun 2020. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

6. jun 2020. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

6. jun 2020. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU

envision zeleni vodonik amonijak

U Kini otvorena najveća fabrika zelenog vodonika i amonijaka na svetu

6. jun 2020. - Fabrika trenutno može da proizvede 320.000 tona zelenog amonijaka godišnje, a do 2028. bi kapacitet trebalo da poraste na 1,5 miliona tona.