Albanija, Italija i Ujedinjeni Arapski Emirati su postigli sporazum o instaliranju podvodne elektroenergetske veze između Valone i Pulje u roku od tri godine. To je velik korak u jačanju energetske održivosti i veza između Zapadnog Balkana i Evrope, izjavila je italijanska premijerka Đorđa Meloni.
Albanija, UAE i Italija su uspostavili strateški savez za energiju iz obnovljivih izvora, po rečima premijera Albanije Edija Rame. Te tri države su na marginama skupa Abu Dhabi Sustainability Week potpisale sporazum o polaganju podvodnog električnog kabla i investiranju u proizvodnju zelene energije u Albaniji.
U saradnju su uključeni italijanski operator sistema prenosa (TSO) električne energije Terna i Abu Dhabi National Energy Co (Taqa), dodao je Rama. Veza će ići ispod Jadranskog mora između dve najbliže tačke, kod Valone (Vljore) i u oblasti Apulije (Pulje), objasnio je.
Puštanje u rad se očekuje u roku od tri godine, otkrio je premijer. Rama je za postizanje dogovora pohvalio ministra industrije i napredne tehnologije UAE Sultana Ahmeda el-Džabera, koji je ispred svoje vlade potpisao navedeni okvir za strateško partnerstvo. Taj zvaničnik je i predsednik kompanije Masdar – Abu Dhabi Future Energy Co.
Masdar, KESH pokreću partnerstvo za tri gigavata iz obnovljivih izvora
Rama je istakao da Masdar i KESH, albanska državna elektroprivreda, u okviru nedavno potpisanog sporazuma nameravaju da izgrade postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora od ukupno tri gigavata.
Sporazumom je predviđena proizvodnja zelene energije u Albaniji za izvoz u Italiju
Napomenuo je da njegova zemlja sto odsto svoje električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora. Oslanja se skoro u potpunosti na hidroelektrane, a udeo solarnih elektrana postepeno raste. Obnovljivi izvori pokrivaju 44 odsto finalne potražnje za energijom u Albaniji, kazao je Rama i dodao da je to stavlja na vrh lestvice u Evropi, zajedno sa skandinavskim zemljama.
„Želim da naglasim da je partnerstvo Albanije sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u sektoru energetike veoma važno za region u kojem su našu prošlost oblikovali mnogi ratovi, mnogi sukobi, krvoproliće i mnogi nesporazumi, i u kojem saradnja i zajednička želja da budemo deo velike evropske porodice mora da bude potkovana konkretnim inicijativama i konkretnim koracima da prevaziđemo prošlost“, izjavio je predsednik vlade.
Rama je procenio vrednost projekta interkonekcije na milijardu evra.
Meloni: Neophodno je više projekata poput interkonektora Crna Gora – Italija
Italija želi da postane strateško čvorište za tokove energije između Evrope i Afrike, poručila je premijerka Đorđa Meloni, koja je takođe prisustvovala svečanom potpisivanju. „Ukoliko hoćemo da sprovedemo realnu i održivu energetsku tranziciju, moramo da se pobrinemo da se to postigne pomoću adekvatne infrastrukture“, izjavila je.
Sporazum predviđa proizvodnju zelene energije u Albaniji i izvoženje jednog dela u Italiju, navela je Meloni. To je velik korak u jačanju energetske održivosti i veza između Zapadnog Balkana i Evrope, rekla je.
Premijerka je ukazala na primer podmorskog strujnog interkonektora Monita, između Crne Gore i Italije. On je deo Transbalkanskog elektroenergetskog koridora. Albanija namerava da najkasnije 2030. postane neto izvoznica električne energije.
Vlasnici Masdara su državna Taqa, suvereni investicioni fond Mubadala Investment Co. i državna naftna kompanija Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc). Treba pomenuti da je Taqa 2023. izrazila zainteresovanost da investira u projekat podzemnog strujnog koridora za jednosmernu struju visokog napona (HVDC) u Rumuniji, dužine 850 kilometara, kao i u Great Sea Interconnector, planirani podmorski kabl između Kipra i Krita.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.