Električna energija

Albanija, Italija, UAE će postaviti interkonektor ispod Jadranskog mora

Albanija Italija UAE interkonektor ispod Jadranskog mora

Foto: Edi Rama / Facebook

Objavljeno

15.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Albanija, Italija i Ujedinjeni Arapski Emirati su postigli sporazum o instaliranju podvodne elektroenergetske veze između Valone i Pulje u roku od tri godine. To je velik korak u jačanju energetske održivosti i veza između Zapadnog Balkana i Evrope, izjavila je italijanska premijerka Đorđa Meloni.

Albanija, UAE i Italija su uspostavili strateški savez za energiju iz obnovljivih izvora, po rečima premijera Albanije Edija Rame. Te tri države su na marginama skupa Abu Dhabi Sustainability Week potpisale sporazum o polaganju podvodnog električnog kabla i investiranju u proizvodnju zelene energije u Albaniji.

U saradnju su uključeni italijanski operator sistema prenosa (TSO) električne energije Terna i Abu Dhabi National Energy Co (Taqa), dodao je Rama. Veza će ići ispod Jadranskog mora između dve najbliže tačke, kod Valone (Vljore) i u oblasti Apulije (Pulje), objasnio je.

Puštanje u rad se očekuje u roku od tri godine, otkrio je premijer. Rama je za postizanje dogovora pohvalio ministra industrije i napredne tehnologije UAE Sultana Ahmeda el-Džabera, koji je ispred svoje vlade potpisao navedeni okvir za strateško partnerstvo. Taj zvaničnik je i predsednik kompanije MasdarAbu Dhabi Future Energy Co.

Masdar, KESH pokreću partnerstvo za tri gigavata iz obnovljivih izvora

Rama je istakao da Masdar i KESH, albanska državna elektroprivreda, u okviru nedavno potpisanog sporazuma nameravaju da izgrade postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora od ukupno tri gigavata.

Sporazumom je predviđena proizvodnja zelene energije u Albaniji za izvoz u Italiju

Napomenuo je da njegova zemlja sto odsto svoje električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora. Oslanja se skoro u potpunosti na hidroelektrane, a udeo solarnih elektrana postepeno raste. Obnovljivi izvori pokrivaju 44 odsto finalne potražnje za energijom u Albaniji, kazao je Rama i dodao da je to stavlja na vrh lestvice u Evropi, zajedno sa skandinavskim zemljama.

„Želim da naglasim da je partnerstvo Albanije sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u sektoru energetike veoma važno za region u kojem su našu prošlost oblikovali mnogi ratovi, mnogi sukobi, krvoproliće i mnogi nesporazumi, i u kojem saradnja i zajednička želja da budemo deo velike evropske porodice mora da bude potkovana konkretnim inicijativama i konkretnim koracima da prevaziđemo prošlost“, izjavio je predsednik vlade.

Rama je procenio vrednost projekta interkonekcije na milijardu evra.

Meloni: Neophodno je više projekata poput interkonektora Crna Gora – Italija

Italija želi da postane strateško čvorište za tokove energije između Evrope i Afrike, poručila je premijerka Đorđa Meloni, koja je takođe prisustvovala svečanom potpisivanju. „Ukoliko hoćemo da sprovedemo realnu i održivu energetsku tranziciju, moramo da se pobrinemo da se to postigne pomoću adekvatne infrastrukture“, izjavila je.

Sporazum predviđa proizvodnju zelene energije u Albaniji i izvoženje jednog dela u Italiju, navela je Meloni. To je velik korak u jačanju energetske održivosti i veza između Zapadnog Balkana i Evrope, rekla je.

Premijerka je ukazala na primer podmorskog strujnog interkonektora Monita, između Crne Gore i Italije. On je deo Transbalkanskog elektroenergetskog koridora. Albanija namerava da najkasnije 2030. postane neto izvoznica električne energije.

Vlasnici Masdara su državna Taqa, suvereni investicioni fond Mubadala Investment Co. i državna naftna kompanija Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc). Treba pomenuti da je Taqa 2023. izrazila zainteresovanost da investira u projekat podzemnog strujnog koridora za jednosmernu struju visokog napona (HVDC) u Rumuniji, dužine 850 kilometara, kao i u Great Sea Interconnector, planirani podmorski kabl između Kipra i Krita.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

15. januar 2025. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

15. januar 2025. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

15. januar 2025. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

15. januar 2025. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti