OIE

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Bazen Svetice (foto: Grad Zagreb)

Objavljeno

24.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Zagreb trenutno ima solarne elektrane snage 2,43 MW na javnim zgradama, a na putu ka krovovima su solarni paneli od još 16 MW, najavio je gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. godine usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW. Sprovođenje programa počelo je pre tri godine projektom Solarizacija ustanova Grada Zagreba – SOLIZAG.

Projekat, vredan 1,1 milion evra, omogućio je instaliranje osam elektrana na gradske zgrade (Klinika za psihijatriju Sveti Ivan, Dječji vrtić Trnsko, Dom za starije osobe Trešnjevka I – Drenovačka ulica, Dom za starije osobe Trešnjevka II – Trg S. Penkale, bazeni Jelkovec, Utrine i Svetice, te SOC Jakuševec), snage 1,6 MW.

Na javnim objektima postavljeni solarni paneli snage 2,43 MW

„Ukupno u ovom trenutku u pogonu imamo 2,43 MW sunčanih elektrana na zgradama javne namjene u vlasništvu grada Zagreba, što je tri puta više od stanja zatečenog u lipnju 2021, koje je iznosilo svega 0,7 MW“, podsetio je Tomašević.

U ovom trenutku, kako je dodao, ugovoreno je ili je pred ugovaranjem ukupno još 16 MW solarnih elektrana na zgradama u vlasništvu Grada.

Izabran je izvođač radova za projektovanje i izvođenje 10 MW solarnih panela na oko 200 gradskih objekata, čija će realizacija krenuti ove godine. Gradonačelnik tvri da je reč o dosad najvećem investicionom zamahu u području solarizacije javnih zgrada u istoriji Zagreba. I, smatra, ključnom iskoraku prema energetski nezavisnijem gradu.

Stanovnicima Zagreb na raspolaganju je i digitalna platforma Sunčani potencijali

Uporedo sa ovim ulaganjima, preko firme Zagrebački sunčani krovovi razvijaju se projekti u komercijalne svrhe. Takođe, kroz projekat PVMax, uz podršku Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), na zgradama firmi sprovode se projekti ukupne snage 41 MW, od kojih je 6 MW instalirano do sada.

Stanovnicima Zagreb na raspolaganju je i digitalna platforma Sunčani potencijali, koja omogućuje proračun isplativosti solarnih elektrana na privatnim krovovima.

Glavni grad Hrvatske učestvuje i u inicijativi Climate City Contract, koja okuplja 100 gradova posvećenih dostizanju klimatske neutralnosti do 2030. godine. U sklopu tog procesa, priprema se Plan klimatske neutralnosti Zagreba koji bi trebalo da bude usvojen ove godine.

Povodom Dana planete Zemlje, na bazenskom kompleksu Svetice gradonačelnik Tomašević je sa svojim zamenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom obišao jednu od fotonaponskih elektrana izgrađenih u sklopu projekta SOLIZAG.

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice tomasevic

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

24. april 2025. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

24. april 2025. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

24. april 2025. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

24. april 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.