OIE

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

evropa mreze investicije ustede

Foto: Pexels

Objavljeno

14.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Proširenje mreža za električnu energiju i sprovođenje mera za povećanje fleksibilnosti na strani potražnje moglo bi da smanji cene električne energije u Evropskoj uniji 30 odsto do 2040. godine, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research. Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede.

Zbog kašnjenja u proširenju prenosne mreže u zemljama Evropske unije vetroparkovi i solarne elektrana snage veće od 800 GW i dalje čeka na priključenje, što je skoro duplo više od trenutnog kapaciteta. U isto vreme visoke cene električne energije podrivaju industrijsku konkurentnost i opterećuju potrošače. Ali, ta dva problema su, takođe, i povezana, tačnije rešavanje jednog vodi rešavanju drugog.

Bez hitnih ulaganja u prenosne i distributivne mreže, EU rizikuje i da ne ispuni svoj cilj da do 2050. varijabilni obnovljivi izvori energije čine 82 odsto snabdevanja električnom energijom, navodi se u izveštaju.

Analize su pokazale da bi transformacija sektora energetike koju bi donelo dostizanje tog cilja, mogla da snizi krajnje cene električne energije za 11 odsto već 2035. i za 30 odsto 2040. To bi, međutim, zahtevalo 2,3 biliona (eng. trillion) evra investicija u mreže do 2050, odnosno 90,8 milijardi evra godišnje u proseku.

eu grid investments flexibility electricity prices

Šta bi ta ulaganja donela može se videti već danas. Nedostatak fleksibilnosti mreže pogoršava nestabilnost cena tokom dana, sa visokim cenama električne energije tokom vršne potražnje i negativnim cenama u vreme van vršnih sati.

Troškovi zagušenja mreže su i dalje niski (2,5 milijardi evra u 2019.), ali se predviđa da će porasti na 12,3 milijarde evra do 2030. i 56,7 milijardi evra do 2040. bez nadogradnje. Svi ovi troškovi na kraju utiču na cene električne energije, navodi se u izveštaju.

Od ukupnih investicija, 56 odsto bi otišlo na distributivne mreže

Od ukupnih investicija, 56 odsto bi otišlo na proširenje distributivne mreže – 220 milijardi evra do 2030, i još 1.030 milijardi do 2050. Polovina tog novca morala bi da se uloži u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji.

Prenosna mreža, za koju je predviđeno da se proširi za 28 odsto do 2030. traži ulaganja od 730 milijardi do 2050. U interkonektore i skladištenje energije, čiji bi kapacitet trebalo da se udvostruči do 2030, mora da se investira 260 milijardi evra.

Pametna brojila i električni automobili mogu pomoći u povećanju fleksibilnosti i snižavanju ulaganja

Da bi smanjila troškove ulaganja u mrežu i poboljšala efikasnost, Evropa bi, savetuju autori izveštaja, trebalo da potražnju za električnom energijom učine fleksibilnijom.

Mere koje bi mogle da pomognu u poboljšanju fleksibilnosti uključuju povećanje upotrebe pametnih brojila, što bi smanjilo vršna opterećenja i potrebe za skladištenjem energije, a istovremeno smanjilo potrošnju energije u domaćinstvima 2-10 odsto.

Power-to-X tehnologije mogu da iskoriste višak obnovljive električne energije

Power-to-X tehnologije mogu da iskoriste višak obnovljive električne energije za napajanje nekih drugih potrošača, na primer, u industrji. Samo u Nemačkoj, 10 TWh potisnute obnovljive energije u 2023. moglo je da se iskoristi za proizvodnju zelenog vodonika, pokrivajući 12 odsto nacionalne potražnje, navodi se u izveštaju.

Ostale mere uključuju veću upotrebu električnih vozila, i to sa dvosmernim punjenjem. Njihove baterije mogu služiti kao skladište u mreži, poboljšavajući stabilnost i smanjujući zagušenje, a istovremeno smanjujući emisije iz EU za sedam odsto.

Takođe, usklađivanje cena struje sa uslovima u mreži smanjilo bi troškove zagušenja i poboljšalo integraciju obnovljivih izvora energije, obezbeđujući fleksibilniju i isplativiju energetsku tranziciju, zaključuje se u izveštaju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

14. mart 2025. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

crna gora zakon o energetici sahmanovic

Crna Gora usvojila novi Zakon o energetici

14. mart 2025. - Usvajanjem Zakona o energetici Crna Gora dobija moderan, evropski okvir za održivu energetsku budućnost, saopštilo je Ministarstvo energetike

evropa pregled skadistenja energije evropska komisija

U Evropi se grade kapaciteti za skladištenje energije snage 14 GW

14. mart 2025. - Evropska komisija je pokrenula Evropski pregled projekata za skladištenje energije - inventar projekata u realnom vremenu

avr solar park tokeni saraorci

Završena prva prodaja tokena u sektoru energetike u Srbiji – solarna elektrana Saraorci donosi kamatu od 6%

14. mart 2025. - Firma AVR Solar Park prodala je 80 odsto AVR Solar Tokena odnosno tokene u vrednosti od 600.300 evra od ponuđenih 725.000