OIE

Pet zemalja EU i Afrike potpisalo memorandum o Južnom vodoničnom koridoru

vodonik eu afrika juzni vodonicni koridor nemacka italija tunis alzir

Foto: LoggaWiggler from Pixabay

Objavljeno

27.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Alžir, Austrija, Italija, Nemačka i Tunis potpisali su memorandum o razumevanju za gradnju Južnog vodoničnog koridora koji bi se prostirao od severne Afrike do Nemačke.

U okviru prve ministarske konferencije o Južnom vodoničnom koridoru (SoutH2) pet zemalja je potpisalo memorandum o razvoju infrastrukture za transport vodonika.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici privreda pet zemalja, a Švajcarska i Evropska komisija su imali status posmatrača, saopštilo je nemačko Federalno ministarstvo za ekonomiju i klimatsku akciju.

Na sastanku je istaknuta politička podrška i bliska saradnja svih zemalja uključenih u Južni vodonični koridor, što je konkretizovano potpisivanjem političke deklaracije o namerama.

vodonik eu afrika juzni vodonicni koridor SoutH2 nemacka tunis alzir

Koridor bi transportovao vodnik iz Afrike u EU. Alžir i Tunis imaju potencijal za proizvodnju vodonika iz obnovljivih izvora, dok su evropske zemlje zainteresovane za njegovu potrošnju.

Projekat se sastoji od pet pod-projekata, a cevovod bi imao dužinu od oko 3.500-4.000 kilometara. Evropska deonica biće dugačka 3.250 kilometara i sastojaće se 60-70 odsto od modifikovanih gasovoda.

Koridor bi, kako je prenelo Ministarstvo, trebalo da omogući da se u Evropu godišnje transportuje do 163 TWh zelenog vodonika i 55 TWh u Nemačku.

Projekte vodonične infrastrukture duž koridora, koji se proteže od Sicilije do Bavarske, EU je već prepoznala kao projekte od zajedničkog interesa (PCI). Projekat je, takođe, dobio status projekta EU „Global Gateway“.

Alžir i Tunis pripremaju projekte za proizvodnju vodonika

Što se tiče proizvodnje, Tunis je već potpisao deset pisama o namerama o projektima za vodonik, dok je Alžir najavio razvoj velikog projekta proizvodnje vodonika koji uključuje kompanije iz Austrije, Nemačke i Italije, navelo je Ministarstvo.

Ono je i najavilo da sada sledi konkretizacija projekta. Nemačka podržava projekat kroz bilateralnu radnu grupu za vodonik sa Alžirom i blisku saradnju sa nemačkim i lokalnim institucijama u Alžiru i Tunisu.

Inače, kada je reč o vodoniku, poslednjih godina Nemačka podržava razvoj proizvodnje i transporta ovog zelenog energenta van svojih granica kako bi obezbedila korišćenje sopstvene tehnologije i uvoz. Nemačka tamo podržava i prvi pilot projekat za zeleni vodonik u Srbiji – HyDSerbia.

Filip Nimerman, državni sekretar u Federalnom ministarstvu za ekonomiju i klimatsku akciju, izjavio je da je Južni vodonični koridor jedan od najvećih i najznačajnijih projekata obnovljive energije u današnje vreme.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

27. januar 2025. - Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

27. januar 2025. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija

Global solar power capacity hits 2 2 TW in 2024 Turkey among top growers

Globalni solarni kapacitet se popeo na 2,2 teravata, a Turska je među šampionima u porastu

27. januar 2025. - Svet je prošle godine uvećao svoj solarni kapacitet za 597 gigavata ili 36 odsto, objavio je SolarPower Europe.

Fotonaponski sistemi SolarEdge dokazano pouzdaniji bezbedniji sajbernapada efikasniji

Fotonaponski sistemi SolarEdge dokazano pouzdaniji, bezbedniji od sajbernapada, efikasniji u proizvodnji

27. januar 2025. - VDE Renewables je objavio da SolarEdge-ove napredne karakteristike spuštaju rizike fotonaponskih sistema na minimum i sprečavaju požare