Električna energija

U Hrvatskoj na čekanju 40 projekata za obnovljivu energiju

hrvatska projekti obnovljiva energija hgk marija sculac

Marija Šćulac Domac (foto: HGK)

Objavljeno

28.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Trenutno je na čekanju oko 40 projekata obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, procenjuju u Hrvatskoj gospodarskoj komori, i dodaju da je najveći izazov elektromreža što bi moglo da ugrozi ne samo priključenje novih elektrana, nego i rad onih koji su već priključeni.

Nedavni odlazak značajnog stranog investitora, kako dodaju u Hrvatskoj gospodarskoj komori, ne daje nadu da će se situacija uskoro promeniti. Naime, u oktobru norveška državna energetska kompanija Statkraft odlučila je da napusti tržište Hrvatske.

Marija Šćulac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK, izjavila je da i kada postoje zakoni onda nedostaju akta za njihovo sprovođenje. Dodatna stvar je, kako je navela, da regulativa nije usklađena između različitih ministarstava i institucija.

Dok jedni odobravaju, drugi postavljaju dodatne zahteve koji usporavaju proces, dodala je ona, saopštila je HGK.

Šćulac: Sistem stoji u mestu

Kada se govori o izazovima finansiranja projekata, često se misli na nedostatak izvora finansiranja ili nepovoljne uslove za ulaganje.

Ali, kako je istakla, kod obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj investitori se suočavaju sa specifičnim problemom – neizvesnošću oko osnovnih troškova, poput cene priključenja na mrežu koja nije određena još od 2022. godine.

Neizvesnost usporava razvoj celog sektora, pa zato sistem stoji u mestu, naglasila je Šćulac na konferenciji Bolja energija.

Ona je naglasila da najveći izazov ostaje mreža, odnosno njen kapacitet, starost i finansiranje modernizacije.

Više od 50 odsto prenosne infrastrukture premašilo je svoj vek trajanja

Više od 50 odsto prenosne infrastrukture, kako je podsetila, premašilo je svoj vek trajanja, a Nacionalni energetski i klimatski plan (NEKP) predviđa integraciju dodatnih 4.800 MW do 2033. godine. Smatra da to zahteva hitna ulaganja, ali prema NEKP-u minimalno potrebnih 2,3 milijarde evra do 2030. daleko je od osiguranog.

„Da, postoje planovi za dodatne kapacitete i stabilnost mreže, ali realizacija dolazi prekasno. Dovest ćemo se u situaciju da čak i realizirani projekti neće moći proizvoditi energiju u punom kapacitetu“, ističe Šćulac.

Ona ističe da je potrebno da se otvori prostor za fleksibilniju integraciju putem skladištenja energije, decentralizovane proizvodnje.

Dalji rast sektora i smanjenje zavisnosti od uvoza struje nisu mogući ako se ove stvari ne promene, savetovala je Šćulac.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Jedina bugarska drzavna termoelektrana na ugalj Maritsa East 2 gubitku od 52 miliona evra

Jedina bugarska državna termoelektrana na ugalj u gubitku od 52 miliona evra

28. novembar 2024. - Iako joj je dodeljena kvota za regulisano tržište električne energije, niske cene su gurnule termoelektranu TPP Maritsa East 2 u gubitak

fosilna-goriva-eu-struja

Srbija u 2024. povećala uvoz struje 15 odsto

28. novembar 2024. - Potrošnja je bila veća 2,7 odsto, a proizvodnja 6,7 odsto manja u  odnosu na 2023, piše u izveštaju Agencije za energetiku Republike Srbije

Toplotni talas evropsku elektroenergetsku mrezu sistemi za skladistenje energije profitirali

Toplotni talas pritisnuo evropsku elektroenergetsku mrežu, a sistemi za skladištenje energije profitirali

28. novembar 2024. - Rekordna proizvodnja iz solara i skladištenje energije doprineli su očuvanju stabilnosti u Evropi dok je trajao toplotni talas, ocenjuje Ember

crna gora kredit uvoz struje te pljevlja

EPCG uzima kredit od 50 miliona evra za uvoz struje

28. novembar 2024. - Zaduženje je neophodno, kako je objašnjeno, u cilju obezbeđenja kontinuiteta u snabdevanju električnom energijom