OIE

Crna Gora traži pomoć vlasnika vetroparkova i MHE da uštedi na uvozu struje

crna gora mujovic uvoz struje povlasceni proizvodjaci sastanak pljevlja

Foto: Vlada Crne Gore/Flickr

Objavljeno

14.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore zatražila je pomoć od povlašćenih proizvođača električne energije, vlasnika vetroparkova, solarnih elektrana i malih hidroelektrana, da pomognu državi kako bi lakše prebrodila veliki manjak u domaćoj proizvodnji električne energije u 2025. godini.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) će sledeće godine sprovesti glavnu fazu ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja zbog čega ova elektrane neće raditi više meseci. TE Pljevlja sa 225 MW daje skoro 40 odsto ukupne domaće proizvodnje struje.

Tim povodom ministar energetike Saša Mujović započeo je pregovore sa povlašćenim proizvođačima električne energije.

„Povlašćeni proizvođači električne enrgije trebalo bi da do 25. novembra dostave ponude o najnižoj cijeni po kojoj bi mogli da prodaju proizvedenu električnu energiju EPCG, a kako bi se prevazišao izazov koji nosi ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja“, izjavio je on.

Povlašćeni proizvođači već sada svu struju isporučuju državi, ali se pregovara o ceni

Mujović je povlašćene proizvođače upoznao sa izazovima koji energetski sektor očekuje tokom 2025. i pozvao ih da daju doprinos prevazilaženju tih izazova kroz konkretan društveno-odgovoran odnos prema državi.

On je istakao da će zbog ekološke rekonstrukcije pljevaljske elektrane nedostajati 600-800 GWh. Jedna od ideja, kako je naveo, jeste da se pokrene dijalog i to je učinjeno sa povlašćenim proizvođačima električne energije.

S obzirom na to da povlašćeni proizvođači godišnje proizvedu blizu 450 GWh električne energije, to bi, kako smatra, bio značajan izvor, ukoliko bi se ta energija isporučila EPCG po povoljnim uslovima.

Ukupno ima 39 elektrana u vlasništvu 26 firmi

On je podsetio da povlašćeni proizvođači imaju unapred definisanu cenu električne energije i obavezu države da sve što proizvedu bude otkupljeno. Ako se postigne dogovor i cena bude značajno niža od onoga što je definisano ugovorom, to bi bio benefit za državu, EPCG i dobar put i način kako da se, bez većih posledica, prevaziđe 2025, poručio je Mujović.

Status povlašćenog proizvođača električne energije u Crnoj Gori trenutno imaju dva vetroparka, Možura i Krnovo, pet solarnih elektrana i 32 male hidroelektrane. Ovih 39 elektrana su u vlasništvu 26 firmi, piše u Registru povlašćenih proizvođača.

Inače, deset MHE ne prodaje struju državi, već to radi na tržištu. One su raskinule ugovore jer su pronašle način da struju koju proizvedu prodaju po većoj ceni od one koju im daje država.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eurelectric sajber bezbednost sajber napadi hakeri studija

Sajber napadi u energetici duplirani u periodu 2020-2022.

14. novembar 2024. - To najverovatnije nije cela slika jer javno dostupni podaci nisu sveobuhvatni zbog osetljivosti teme, naglasio je Eurelectric

vetropark ljubusa tomislavgrad

Tomislavgrad dobija još jedan vetropark, snage 80 MW

14. novembar 2024. - Firmi Alpha Wind je dodeljena koncesija za izgradnju vetroparka Ljubuša, ukupne instalirane snage od 80 MW

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

14. novembar 2024. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora gvozd epcg nordex ugovor djukanovic

Elektroprivreda Crne Gore započela gradnju vetroparka Gvozd

14. novembar 2024. - Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina