Nacrt Strategije zelene infrastrukture grada Beograda procenio je potrebna ulaganja za uspostavljanje zelene infrastrukture i servisa ekosistema za zdrav, bezbedan i komforan životni okvir za stanovnike grada Beograda na 3,3 milijarde dinara (oko 28,2 miliona evra). Nacrt Strategije je pripremio Šumarski fakultet.
Sekretarijat za zaštitu životne sredine oglasio je javni uvid u Nacrt Strategije zelene infrastrukture grada Beograda sa Izveštajem o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Javni uvid je počeo 7. novembra i trajaće do 25. novembra, pa Sekretarijat poziva zainteresovanu javnost da izvrši uvid u ova dokumenta i eventualno pošalje svoje primedbe i predloge. U okviru javnog uvida 15. novembra biće održana javna prezentacija u Gradskoj upravi grada Beograda, u Ulici kraljice Marije 1.
Opšti cilj Nacrta Strategije je uspostavljena zelena infrastruktura i ostvareni servisi ekosistema za zdrav, bezbedan i komforan životni okvir za stanovnike grada Beograda, navodi se u Nacrtu.
Kao osnovni faktori ugrožavanja kvaliteta životne sredine i života stanovnika na teritoriji grada Beograda, su navedeni:
- rastuće klimatske opasnosti usled klimatskih promena,
- zagađenje vazduha,
- stihijski procesi urbanizacije,
- gubitak funkcionalnosti elemenata zelene infrastrukture,
- temperatura površine tla,
- koncentracija površinskog oticaja,
- degradacija zemljišta.
Ukupno predloženo 15 mera
Troškovi sprovođenja Strategije u periodu važenja Akcionog plana za period 2025–2027. godine su procenjeni na 1,4 milijarde dinara, od čega iz budžeta 1,2 milijarde dinara i 216 miliona dinara donacija.
Ukupni troškovi sprovođenja Strategije za period 2025–2032. iznose oko 3,3 milijarde dinara (28,2 miliona evra).
Predloženo je 15 mera, a najviše novca planirano je za sledeće:
- jačanje tehničkih i proizvodnih kapaciteta nadležnih institucija i preduzeća (modernizacija opreme i primena sofisticiranih alata i materijala za izgradnju, podizanje i održavanje elemenata zelene infrastrukture od strane nadležnih institucija i preduzeća) – 631 milion
- integracija inovativnih rešenja zelene infrastrukture u druge namene prostora (krovni vrtovi, vertikalno zelenilo, urbani džepovi, zelene tačke, kišni vrtovi) – 577 miliona
- povećanje površina pod šumom – 410 miliona
U okviru jedne od mera predloženo je da se analiziraju modaliteti za formiranje novog javnog preduzeća pod potencijalnim nazivom “Šume Beograda” čija bi se osnovna delatnost odnosila na gazdovanje gradskim, prigradskim i vangradskim šumama na teritoriji grada Beograda.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.