Sa svojih planiranih 1,04 gigavata, Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveće fotonaponsko postrojenje u Evropi. Lokacija tog poduhvata u okrugu Arad u Rumuniji je deo mreže Natura 2000, pa su se zaštitnici životne sredine obratili sudu da sačuvaju ptice i staništa.
Kompanija Monsson je razvila projekat Dama Solar s namerom da instalira najveći fotonaponski sistem u Evropi. Pored toga je najavila da će ovom budućem postrojenju u Rumuniji pridružiti baterijski sistem za skladištenje energije (BESS). Međutim, nevladina organizacija EKE, koja štiti životnu sredinu u transilvanijskim Karpatima i promoviše ekoturizam i kulturu, osporila je ekološke dozvole na sudu.
Naime, na ovoj lokaciji na teritoriji komuna – malih opština – Pilu i Graničar (Grăniceri) kod Arada je značajno stanište ptica, žaba i drugih životinja. Apelacioni sud u Velikom Varadinu, koji se na rumunskom zove Oradja (Oradea), vratio je dve odbijene žalbe od njih ukupno četiri na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu u gradu Satu Mare. Jednu nije prihvatio, a za preostalu je odložio donošenje odluke.
Sledeće ročište je zakazano za 13. novembar.
Kapacitet postrojenja Dama Solar u okrugu Arad kod granice sa Mađarskom bi bio zapanjujućih 1,04 gigavata, a baterijski pogon u Graničaru je planiran za 500 megavata operativne snage. Monsson je projekat prodao kompaniji Rezolv Energy, ali i dalje učestvuje u njegovom sprovođenju. Pritom je zadržao zemljište, po ranijim izveštajima domaćih medija.
Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveća solarna elektrana u Evropi.
Neobradivo zemljište je mesto za prirodu
Kompanija je odabrala lokaciju od 1.064 hektara neobradive zemlje. Ali takva mesta su dobra za prirodu, poručio je u izjavi za državnu agenciju Agerpres Janoš Mark-Nađ iz EKE-a. Naglasio je da ovo udruženje zapravo podržava razvoj projekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, ali i upozorio da treba pažljivo birati lokacije.
Mark-Nađ je podvukao da je Dama Solar u zoni koja je deo mreže Natura 2000 te da su tu zaštićene i ptice i prirodno stanište. Dodao je da bi postrojenje poremetilo život čaplji, roda, mišara i orlova.
Dama Solar može da spoji tehnologiju sa prirodom
APM Arad, ispostava Nacionalne agencije za zaštitu životne sredine (NEPA or, in Romanian, ANPM) Nikoleta Potrea izjavila je za Știrile Pro TV da to što je neki projekat u zoni Natura 2000 ne znači da mora biti poništen.Takvi poduhvati mogu da se izvedu u skladu s propisima, navela je.
U svojstvu predstavnika projektne firme, Monssonov direktor za spajanja i akvizicije Sebastijan Enake tvrdi da će tehnologija biti integrisana sa prirodom. Obećao je da će lokalnim i pčelarima iz šireg područja biti dozvoljeno da na lokaciji drže košnice. Takođe će, po njegovim rečima, biti instalirani sistemi za praćenje stanja životne sredine i pticama i drugim životinjama će biti omogućeno da ostanu.
Komuna Graničar je dobila naknadu veličine deset godišnjih budžeta
Građevinska dozvola je izdata prošle godine, a solarna elektrana je trebalo da bude završena do kraja ove. Ukoliko sud do tada odluči da investicija može da se nastavi, radovi bi mogli da počnu na proleće, izjavio je načelnik Graničara Petru Klaudiju Batrinuc. Zbog zastoja na sudu, oprema još uvek ne može da se naruči, a predujam čini 30 odsto svote, rekao je.
Inače, za isporuku treba godinu dana, naglasio je čelnik lokalne samouprave.
Po ranijim procenama, projekat vredi 800 miliona evra, a BESS još 200 miliona. Monsson je svojevremeno naveo da nije dobio nikakve subvencije i da će deo investicije pokriti kreditima. Komuna Graničar je zahvaljujući izdavanju građevinske dozvole dobila 1,3 miliona evra, što je deset puta više od njenog normalnog godišnjeg budžeta.
Što se tiče ostatka regiona kojeg Balkan Green Energy News pokriva, treba pomenuti da je Crna Gora u junu obustavila veliki projekat solarne elektrane Briska Gora. Odluka je donesena zbog toga što je tender oboren, ali i ovaj poduhvat je bio kontroverzan zbog mogućeg uticaja na ptice.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.