Električna energija

Eko-tim traži osnivanje namenskog programa za pravednu tranziciju u Pljevljima

crna gora pravedna tranzicija te pljevlja eko tim inicijativa

Termoelektrana Pljevlja (foto: EPCG)

Objavljeno

30.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nevladina organizacija Eko-tim podnela je inicijativu Eko-fondu i Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera za osnivanje namenskog programa za pravednu tranziciju, sa posebnim fokusom na Opštinu Pljevlja.

Eko-tim je nedavno objavio podatak da 76 odsto ispitanica zaposlenih u Rudniku uglja i Termoelektrani Pljevlja smatra da će energetska tranzicija uticati negativno kako na njih lično tako i na njihove porodice.

Nešto manje ili 60 odsto ispitanica je reklo da tranzicija u Pljevljima neće biti pravedna, pokazalo je istraživanje o stavovima zaposlenih u Rudniku uglja i TE Pljevlja u okviru projekta „Koraci ka pravednoj tranziciji u Pljevljima“.

U TE Pljevlja se trenutno sprovodi ekološka rekonstrukcija, a Saša Mujović, ministar energetike, izjavio je da elektrana neće biti ugašena sigurno još deset godina. Značaj ove elektrane za Crnu Goru je veliki jer sa snagom od 225 MW obezbeđuje 40 odsto domaće proizvodnje električne energije.

Pljevlja će najviše osetiti posledice energetske tranzicije

Povodom inicijative Eko-tim je naveo da je njen cilj da podrži pravednu tranziciju, kao socijalni i društveni aspekt dekarbonizacije crnogorske privrede i energetske tranzicije, sa naglaskom na zaštitu lokalnih zajednica i radnika. Cilj je i unapređenje stanja životne sredine u Pljevljima, rudarskom regionu koji će najviše osetiti posledice ove transformacije, preneli su lokalni mediji.

Milija Čabarkapa, izvršni direktor Eko-tima, rekao je da energetska tranzicija mora biti pravedna i da se mora osigurati zaštita lokalnih zajednica i radnika koji će biti pogođeni gašenjem sektora uglja.

NVO predlaže, kako je dodao, da višemilionska sredstva, prikupljena od emisionih kredita i eko-naknada, budu usmerena u projekte koji će osigurati unapređenje stanja životne sredine, ekonomsku diversifikaciju, prekvalifikaciju radnika i unapređenje infrastrukture u Pljevljima.

Program bi se finansirao sredstvima prikupljenim od emisionih kredita i eko-naknada

Inicijativom se predlaže osnivanje namenskog programa unutar Eko-fonda, koji bi sredstva prikupljena od emisionih kredita i eko-naknada, posebno od Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), TE Pljevlja i Rudnika uglja, koji su deo EPCG, usmerio ka projektima pravedne tranzicije.

Ovim sredstvima finansirali bi se projekti usmereni na unapređenje životne sredine, otvaranje novih radnih mesta, prekvalifikaciju radnika i podršku malim i srednjim preduzećima.

Čabarkapa: Prihvatanje inicijative bi  pokazalo političku volju i posvećenost vlasti dekarbonizaciji

Osnivanjem namenskog programa unutar Eko-fonda, prema rečima Čabarkape, omogućila bi se brža implementacija i izbegli dodatni troškovi.

“Eko-fond već ima uspostavljene administrativne mehanizme za upravljanje i distribuciju sredstava, kao i za praćenje i evaluaciju programa podrške“, naveo je Čabarkapa.

Inicijativa Eko-tima sledi sličan primer grčkog modela finansiranja pravedne tranzicije.

Eko-tim je naglasio da već duže vreme ukazuju na nepoverenje koje građani Pljevalja imaju u proces pravedne tranzicije, a uzrok tome je nedovoljna politička podrška procesu.

Čabarkapa zato apeluje da se inicijativa hitno razmotri jer bi njeno prihvatanje jasno pokazalo političku volju i posvećenost vlasti dekarbonizaciji i ispunjavanju međunarodno preuzetih obaveza Crne Gore.

Tako bi, kako je istakao, pružili građanima Pljevalja dokaz da su njihove potrebe i budućnost prioritet u ovim promenama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

30. oktobar 2024. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

30. oktobar 2024. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

30. oktobar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

30. oktobar 2024. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije