Životna sredina

Evropska unija pooštrila standarde kvaliteta vazduha

evropska unija usvojila nove standarde kvaliteta vazduha

Foto: Freepik

Objavljeno

16.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Savet Evropske unije je usvojio direktivu kojom uvodi nove standarde kvaliteta vazduha. Predviđena su stroža ograničenja za najštetnije zagađujuće materije, bliža nivoima koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Građani mogu da traže odštetu ukoliko im zbog nepoštovanja propisa bude narušeno zdravlje.

Evropska unija ima cilj da najkasnije 2050. godine umanji zagađenje vazduha na nivo koji nije štetan po zdravlje i ekosisteme. Zagađeni vazduh je najčešći uzrok prevremenih smrti u EU iz životne sredine. Procenjuje se da svake godine izazove 300.000 slučajeva prevremene smrti.

Evropski parlament je u aprilu usvojio sporazum u načelu, postignut sa Savetom EU, o snižavanju graničnih vrednosti za najštetnije zagađujuće materije u vazduhu na otvorenom, kao i o unapređenju praćenja kvaliteta vazduha. Savet EU, koji zastupa države članice, upravo je usvojio revidiranu Direktivu o kvalitetu ambijentalnog vazduha (AAQD).

Nova ograničenja koncentracije zagađivača vazduha treba da budu postignuta do 2030. godine

Novim pravilima postavljaju se stroža ograničenja i ciljane vrednosti, koje treba da budu postignuta do 2030. godine, za zagađujuće materije sa ozbiljnim uticajem na zdravlje ljudi. Pravila obuhvataju mikroskopsku prašinu odnosno praškaste materije tipa PM2.5 i PM10, azot-dioksid (NO2) i sumpor-dioksid (SO2).

Dozvoljena godišnja koncentracija za PM2.5 se spušta sa 25 na 10 mikrograma po kubnom metru, dok će za NO2 biti prepolovljena na 20 mikrograma. Ovim ograničenjima Evropska unija se približava vrednostima koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija (SZO). Granica za PM2.5 je pet mikrograma po kubiku vazduha.

Podaci iz izveštaja Status kvaliteta vazduha u Evropi 2024 pokazuju da su u 2022. i 2023. godini skoro svi Evropljani koji žive u gradovima, 96 odsto njih, bili izloženi koncentracijama PM2.5 iznad nivoa koje preporučuje SZO.

Građani imaju pravo da traže i dobiju odštetu kada im je zdravlje narušeno zbog kršenja pravila o kvalitetu vazduha

Direktiva propisuje da građani mogu da traže nadoknadu za narušavanje zdravlja ukoliko je do njega došlo usled nepoštovanja pravila EU o kvalitetu vazduha, navodi se u saopštenju Saveta EU.

Propisano je i unapređivanje sistema praćenja i modeliranja kvaliteta vazduha, kao i redovna revizija standarda kvaliteta vazduha u skladu s najnovijim naučnim dokazima.

Nakon što direktiva stupi na snagu, države imaju rok od dve godine da je implementiraju u nacionalno zakonodavstvo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

16. oktobar 2024. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

16. oktobar 2024. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

16. oktobar 2024. - Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

16. oktobar 2024. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme