Električna energija

U igri tri opcije za kapacitet RHE Đerdap 3

djerdap 3 rumunija kapacitet veljko kovacevic

Foto: EPS

Objavljeno

02.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

02.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Srbija razmatra tri opcije za gradnju reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3, koje se pre svega, odnose na kapacitet koji bi trebalo da ima ova elektrana, kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike.

Izrada studije opravdanosti za RHE Đerdap 3, kako navode u Ministarstvu rudarstva i energetike, je u završnoj fazi.

„Naše očekivanje je da ćemo u narednih mesec dana završiti dodatni deo koji se naziva market simulacije, kako bi se razumeo finansijski uticaj reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3 na poslovanje postojeće hidroelektrane Đerdapu 1 u nekim dugoročnim finansijskim prognozama”, izjavio je Veljko Kovačević, državni sekretar u Ministrastvu, preneo je Euronews Srbija.

Inače, u martu je saopšteno da su za projekat RHE Đerdap 3 završene hidrološka studija i prethodna studija izvodljivosti.

Ranije se kao kapacitet nove hidroelektrane spominjala cifra od 2.400 MW, a sada Kovačević kaže da su u igri tri opcije.

Od nacionalnog do regionalnog projekta

„Sa 1.400 MW bismo imali RHE za nacionalne potrebe, sa 1.800 MW već jedan regionalni projekat, a poslednja varijanta od 2.400 MW menja energetsku sliku šireg regiona“, istakao je Kovačević.

Reverzibilne hidroelektrane su poslednjih godina postale veoma važne jer mogu da obave skladištenje energije i tako omoguće veći prodor obnovljivih izvora energije u sistem. Srbija je, trenutno, mnogo bliža gradnji RHE Bistrica.

Nezaobilazan faktor u gradnji Đerdapa 3 je Rumunija, sa kojom je Srbija odnosno SFRJ izgradila Đerdap 1 i Đerdap 2. Sused Srbije je ranije nagovestio da je zainteresovan da postane suinvestitor u novu elektranu.

Početkom avgusta ministar energetike Rumunije Sebastijan Burduža izjavio je da će njegova zemlja pažljivo pratiti planove vezane za Đerdap 3 i da neće dozvoliti da proizvodnja kompleksa Đerdap 1 i 2 bude ugrožena.

Američki Bechtel uključen u izradu studije

On je tada istakao da je srpska strana dostavila inicijalne podatke o investiciji i mogućem uticaju na Đerdap 1 i 2. Srbija je tu studiju, kako je dodao, sprovela sa američkom kompanijom Bechtel.

Inače, projekat hidroelektrane Turnu Măgurele – Nikopol na Dunavu, koji razvijaju Bugarska i Rumunija, je EU u julu stavila na listu prekograničnih investicija koje imaju pravo na njenu finansijsku podršku

Komentara: (1)
Tarik Kupusovic / 09.10.2024.

Bravo! Konačno …

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

2. oktobar 2024. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

2. oktobar 2024. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

2. oktobar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

2. oktobar 2024. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije