Električna energija

Đedović Handanović: Mađarska se pridružuje srpsko-slovenačkoj berzi za nekoliko nedelja

djedovic handanovic sijarto budimpesta berza

Foto: Emilija Jovanović

Objavljeno

13.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom o zajedničkim projektima u energetskom sektoru i saradnji dve države u oblasti gasa, nafte i snabdevanja električnom energijom. Oni su najavili pridruživanje Mađarske zajedničkoj, i prvoj regionalnoj, srpsko-slovenačkoj berzi električne energije ADEX.

Dubravka Đedović Handanović je boravila u Budimpešti gde je učestvovala na Balkanskom forumu i imala bilateralan sastanak sa Peterom Sijartom.

Ona je izjavila da je regionalna saradnja ključ za postizanje energetske sigurnosti, a saradnja Srbije i Mađarske na više polja, a posebno u energetskom sektoru, to i dokazuje. Osim saradnje u oblasti snabdevanja gasom, dve zemlje, kako je dodala, nameravanju da se bolje povežu i u snabdevanju naftom, kao i u prenosu električne energije.

Đedović Handanović: Dve države zajednički grade Panonski koridor za prenos električne energije

„Snabdevanje energentima je stabilno i pored domaćih rezervi, raspolažemo i zalihama od 163 miliona kubnih metara u skladištima u Mađarskoj u ovom trenutku. Razgovarali smo o dinamici korišćenja postojećih zaliha i pod kojim uslovima možemo da obezbedimo dodatne količine gasa, sa kojima ćemo imati dodatnu sigurnost i naredne zime“, rekla je Đedović nakon sastanka sa mađarskim ministrom.

Ona je podsetila da dve države zajednički grade i Panonski koridor čijom izgradnjom će se udvostručiti kapaciteti za prenos električne energije između Srbije i Mađarske. Investicija u Panonski koridor vredna je oko 100 miliona evra i cilj je da s završi u naredne četiri godine.

Sijarto: Bezbednost snabdevanja ostaje prioritet za Mađarsku

„Osim toga, plan je da se Mađarska pridruži prvoj regionalnoj berzi električne energije koju je Srbija osnovala sa Slovenijom, što bi trebalo da se realizuje u narednih nekoliko nedelja“, istakla je ona, i dodala da je to dobar temelj za jedinstveno regionalno tržište električne energije i uspešan je primer saradnje zemalja, članica EU i zemlje u procesu pridruživanja.

Peter Sijarto je zahvalio ministarki na odličnoj saradnji u prethodnom periodu, najavio pridruživanje regionalnoj berzi električne energije i potvrdio da bezbednost snabdevanja ostaje prioritet za Mađarsku.

„Ni na koji način nećemo ugroziti bezbednost snabdevanja energentima naše zemlje u skladu sa političkim i ideološkim željama, čije god da su“, naglasio je on.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Negativne cene restrikcije proizvodnje zbrisale do 60 odsto prihoda od solara Grckoj

Negativne cene, restrikcije proizvodnje zbrisale do 60 odsto prihoda od solara u Grčkoj

13. mart 2024. - Solarni parkovi u Grčkoj uključeni u glavni državni mehanizam podsticaja ostali su u aprilu u proseku bez 50 odsto prihoda, kada se uporede sa istim mesecom 2025.

rbp srbija gas prenosni kapaciteti

Srbija pristupila regionalnoj platformi za dodelu prenosnih kapaciteta za gas

13. mart 2024. - Pristupanje platformi RBP će omogućiti da se prekogranični prenosni kapaciteti Srbije dodeljuju putem usklađenih evropskih procedura

francuska elektrifikacija

Francuska kreće u veliku elektrifikaciju kako bi ojačala energetsku nezavisnost

13. mart 2024. - Elektrifikacija je odgovor Francuske na krizu fosilnih goriva izazvanu ratom na Bliskom istoku

slovenija skladistenje energije prirodni gas fleksibilnost matija bitenc

Bitenc: Gasna infrastruktura nudi priliku za sezonsko skladištenje energije

13. mart 2024. - Matija Bitenc, direktor Plinovoda, kaže da elektrifikacija neće biti dovoljna, već će biti potrebno povezati različite energetske sisteme