Predstavnici opština Vrnjačka Banja i Trstenik, kao i Grada Kraljeva prisustvovali su sastanku na kojem im je italijanska kompanija Comef predstavila tehnologije za proizvodnju energije iz otpada.
Srbija već ima jedno postrojenje za proizvodnju električne i toplotne energije iz otpada odnosno postrojenje za spaljivanje otpada i to u Vinči, kod Beograda. Proizvodnja energije počela je u februaru 2023. godine.
Sastanak sa predstavnicima italijanske firme Comef, kako je saopštila Opština Vrnjačka Banja, u vezi “projekta regionalnog postrojenja za tretman otpada” održan je Velikoj sali Opštine. Sastanku su, osim predsednika Opštine Bobana Đurović, opštinskog energetskog menadžera Gordane Radičević i direktora JKP “Banjsko zelenilo i čistoća” Momčila Krstića, prisustvovali i predstavnici Grada Kraljeva i Opštine Trstenik.
Postrojenja koja instalira italijanska kompanijatransformišu otpad u toplotnu i električnu energiju
Italijanska kompanija na domaćem i međunarodnom tržištu, projektuje, gradi i montira sisteme za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, koji imaju za cilj smanjenje potrošnje i emisije štetnih gasova i ograničenje negativnih uticaje na životnu sredinu, uz održavanje visokog niva energetske efikasnosti, navodi se u saopštenju.
Postrojenja, kako se dodaje, transformišu otpad u toplotnu i električnu energiju, a na sastanku su predstavljeni modeli saradnje na izgradnji postrojenja koje bi koristile sve tri lokalne samouprave, potpisnice Sporazuma o upravljanju komunalnim otpadom.
Realizaciji ovog regionalnog projekta, koji bi trajno rešio pitanje odlaganja komunalnog otpada i omogućio dodatne kilovat-sati struje ili sisteme za daljinsko grejanje/hlađenje za civilno ili industrijsko grejanje, prethodila bi analiza strukture i količine otpada koji se odlaže, kao i garancija države, piše u saopštenju.
Tri lokalne samouprave su potpisnice Sporazuma o upravljanju komunalnim otpadom.
Izgradnja postrojenja bi, dodaje se, trajala dve godine.
Inače, pomenuti Sporazum potpisan je 2014, a potpisnici su Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i lokalne samouprave Kraljevo, Paraćin, Vrnjačka Banja i Trstenik, kao nosioci aktivnosti novoformiranog regiona za upravljanje otpadom.
Kako je tada saopštila Opština Vrnjačka Banja sporazum obuhvata izradu Regionalnog plana upravljanja otpadom kojim se definišu zajednički ciljevi u skladu sa nacionalnom strategijom, uz prethodno izrađenu studiju opravdanosti za donošenje regionalnog plana, na koju saglasnost daje Ministarstvo zaštite životne sredine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.