Energetska efikasnost

EU želi da najkasnije 2040. ukine kotlove na fosilna goriva u zgradama

amsterdam-eu-fosilna-goriva-zgrade-kotlovi

Foto: Pexels

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kotlovi za grejanje na fosilna goriva u zgradama širom Evropske unije (EU) mogli bi da postanu prošlost 2040. godine. EU namerava da dekarbonizuje sisteme grejanja i hlađenja, a te najave dolaze nakon što su Evropski parlament i Savet EU postigli neformalni dogovor o reviziji direktive koja reguliše energetsku efikasnost zgrada.

Revizija Direktive o energetskim performansama zgrada ima za cilj da se pre kraja decenije značajno smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte i potrošnja energije u sektoru zgradarstva u EU, uz dostizanje klimatske neutralnosti u tom sektoru najkasnije 2050. godine.

Od 2030. godine sve nove zgrade u EU treba da imaju nula neto emisija, a najkasnije 2050. svi postojeći objekti. Rok za javne objekte je 2028. godina.

Dogovor predviđa obavezu za sve zemlje članice EU da utvrde “konkretne mere za postepeno napuštanje fosilnih goriva u grejanju i hlađenju sa ciljem potpunog ukidanja kotlova na fosilna goriva do 2040. godine,” navodi se u saopštenju za javnost.

Sistemi grejanja koji kombinuju kotao sa toplotnom pumpom i dalje će biti subvencionisani

Članice EU će takođe morati da prestanu da subvencionišu samostalne kotlove na fosilna goriva počev od 2025. godine, dok će finansijski podsticaji i dalje biti dozvoljeni za hibridne sisteme grejanja, poput onih koji kombinuju kotao sa solarnom termalnom instalacijom ili toplotnom pumpom, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.

Predlog revizije direktive bi uveo jasnu pravnu osnovu za zemlje članice EU da propišu zahteve za izvore toplote na osnovu emisije gasova sa efektom staklene bašte, vrste goriva koju koriste ili minimalnog udela obnovljive energije koja se koristi u grejanju, navodi se u saopštenju Evropske komisije, koja je pozdravila dogovor.

Zgrade u EU emituju 36% ukupnih gasova staklene bašte vezanih za energiju

Prema podacima Evropske komisije, zgrade troše 40% energije u EU, a odgovorne su i za 36% direktnih i indirektnih emisija gasova sa efektom staklene bašte vezanih za energiju.

Revidirana direktiva predviđa i mere za podsticanje postavljanja solarnih instalacija u zgradama, kao i renoviranje stambenih zgrada kako bi se njihova prosečna potrošnja energije smanjila za 16% do 2030. godine i za 20-22% do 2035. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

11. decembar 2023. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

11. decembar 2023. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

11. decembar 2023. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

11. decembar 2023. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija