Životna sredina

Evropska unija će zabraniti uništavanje neprodate odeće i obuće

Evropska unija uvodi zabranu unistavanja neprodate odece i obuce

Foto: Freepik

Objavljeno

07.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska unija donosi nova pravila o ekodizajnu kako bi osigurala da proizvodi postanu ekološki prihvatljiviji kao i da se roba lakše popravlja i reciklira. Modna industrija je veliki zagađivač životne sredine zbog ogromnih količina tekstilnog otpada koje generiše. Stara odeća, ali i potpuno nova odeća koja se ne proda, uništavaju se na neekološki način, a na globalnom nivou se reciklira svega 20 odsto.

Pregovarači iz Evropskog parlamenta i Saveta EU (nadležnih ministara iz država članica) postigli su preliminarni dogovor da zabrane velikim kompanijama, prvenstveno maloprodajnim lancima, da uništavaju neprodatu odeću i obuću. Sporazum je deo šire inicijative, nastao na predlog Evropske komisije o izmenama takozvanih pravila ekodizajna.

Izmene Direktive o ekodizajnu imaju za cilj da proizvodi postanu izdržljiviji i pouzdaniji te da mogu lakše da se popravljaju i recikliraju kako bi se štedeli resursi, pre svega energenti i voda.

Vreme je da se okonča model „uzmi, napravi, baci“

„Vreme je da se okonča model ‘uzmi, napravi, baci’, koji je toliko štetan za našu planetu, naše zdravlje i našu privredu. Novi proizvodi će biti dizajnirani na način koji će koristiti svima, tako da poštuje našu planetu i štiti životnu sredinu“, rekla je poslanica Evropskog parlamenta Alesandra Moreti.

Privredni subjekti koji uništavaju neprodatu robu će, piše u sporazumu, morati da prijavljuju količine proizvoda koje su bacili i da to obrazlože.

Dve godine nakon stupanja budućeg zakonskog rešenja na snagu, velikim preduzećima će u potpunosti biti zabranjeno uništavanje neprodate odeće, odevnih dodataka i obuće. Zabrana će za kompanije srednje veličine biti uvedena šest godina od usvajanja. Za mala preduzeća je dogovoreno izuzeće.

„Zabrana uništavanja neprodatog tekstila i obuće takođe će doprineti promeni načina na koji proizvođači brze mode proizvode svoju robu“, naglasila je Moreti.

Na globalnom nivou, svega 20 odsto odbačene odeće se ponovo iskoristi ili reciklira. Ostatak se spaljuje ili baca na deponije, pokazuju podaci organizacije Remake.

Komisija će moći da proširi listu neprodatih proizvoda za koje bi trebalo uvesti zabranu uništavanja.

Bolja informisanost potrošača, uvode se digitalni pasoši proizvoda

Zakon će takođe postaviti posebne zahteve za potrošnu robu kako bi se povećala trajnost proizvoda. U sporazumu je navedeno da Evropska komisija može izdati pravno obavezujuće uslove kako bi roba kao što su nameštaj, gume, deterdženti, boje i hemikalije bila ekološki prihvatljivija.

Kako bi potrošači bili bolje informisani o proizvodima koje kupuju, proizvodi u prodaji će morati da imaju digitalni pasoš. Komisija će upravljati javnim veb portalom koji će potrošačima omogućiti da pretražuju i upoređuju informacije sadržane u pasošima proizvoda, naveli su pregovarači.

Detaljne obaveze za pojedinačne proizvode još nisu finalizovane. Sledeći korak je da parlament i Savet EU zvanično izglasaju odnosno usvoje ovaj zakonodavni paket.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih vazduh zrak zakon

Federacija BiH pred usvajanjem novog zakona o zaštiti vazduha posle 21 godine

7. decembar 2023. - Važeći Zakon datira iz 2003, poslednji put menjan je i dopunjavan 2010, a od tada do danas pogoršao se kvalitet vazduha u zemlji

Dragana Djordjevic

Ekološka šteta daleko veća od koristi od litijuma, pokazuje studija srpskih naučnika

7. decembar 2023. - Grupa srpskih naučnika je zaključila da rudarenje litijuma u zapadnoj Srbiji, u naseljenom i poljoprivrednom području, nije isplativa, uzimajući u obzir ekološke rizike

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

7. decembar 2023. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu

Mikroplastika pronadjena masnim naslagama iz arterija

Mikroplastika pronađena u masnim naslagama iz arterija

7. decembar 2023. - U novom istraživanju sprovedenom u Italiji, mikroplastika je pronađena u plakovima hirurški otklonjenim iz začepljenih arterija