Električna energija

Državne energetske kompanije dogovorile saradnju sa Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti

canu akademija energetika epcg cges cedis

Foto: EPCG

Objavljeno

30.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) potpisala je sa tri državne energetske kompanije Memorandum o saradnji u cilju unapređenja efikasnosti elektroenergetskog sistema i primene veštačke inteligencije u elektroenergetici.

Memorandumom o saradnji je prediviđeno da će CANU i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) zajednički raditi na naučnoistraživačkim i razvojnim projektima iz oblasti energetike kroz saradnju sa ENEKO centrom, kao posebnom naučnoistraživačkom jedinicom CANU.

Takođe, previđeno je i održavanje zajedničkih naučnih skupova, okruglih stolova i stručnih rasprava iz oblasti elektroenergetike, izdavanje publikacija, kao i saradnja na drugim poslovima od zajedničkog interesa.

Vukčević: ENEKO centar je osnovan, ali nije radio previše

Predsednik CANU akademik Dragan K. Vukčević rekao je da u okviru CANU postoji ENEKO, centar za energetiku, ekologiju i održivi razvoj, koji je relativno davno osnovan, ali nije radio previše. Članovi akademije potpredsednik Stanković i akademik Đurović pokrenuli su, kako je dodao, inicijativu za ponovno obnavljanje tog centra i saradnju sa energetskim kompanijama.

On se nada će rezulta saradnje biti okrugli stolovi, naučni skupovi, tribine i zajednički projekti.

Predsednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović istakao je je CANU prepoznala značaj energetike. On je podsetio da su prilikom sastanka ministara energetike u Berlinskom procesu konstatovane tri stvari koje nisu dobre za države regiona.

Đukanović: CANU može da pomogne sa problemima koje imamo

„Prvo da nije dobra zakonska regulativa. Drugo je da su nesređeni javni registri, i pod broj tri je nedostatak stručnog kadra. To je problem sa kojim se suočavamo i očekujemo da nam CANU pomogne, a EPCG će biti potpuno otvorena za saradnju“, rekao je Đukanović.

Prema rečima Ivana Asanovića, izvršnog direktora CGES-a, ovaj nivo saradnje sa CANU je značajan sa stručnog, tehničkog, ali i sa promotivnog nivoa, da se konačno projekti koje kompanija realizuje na pravi način predstave javnosti.

Vladimir Čađenović, izvršni direktor CEDIS-a, smatra da je enrgetskim kompanijama preko potrebna nauka u radu. “Vidjeli smo na prethodnom sastanku da postoji široki prostor za našu saradnju, da smo potrebni jedini drugima i da ćemo to činiti na dobrobit države i društva”, naveo je Čađenović.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spajic Japanski Itochu zainteresovan projekat spalionice otpada

Spajić: Japanski Itochu zainteresovan za projekat spalionice otpada

30. novembar 2023. - Premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da će biti izgrađena spalionica otpada kapaciteta do 50 megavata i da je Itochu iz Japana zainteresovan za taj projekat

slovenija subvencije privreda struja

Slovenija će energetski intenzivnoj privredi davati subvencije od 30 miliona evra godišnje

30. novembar 2023. - Ministar životne sredine, klime i energetike Bojan Kumer izjavio je da je zakon odgovor na ozbiljne izazove ovog dela slovenčake privrede

slovenija sneg solarni paneli

Od čišćenja snega sa solarnih panela više štete nego koristi

30. novembar 2023. - Slovenački operateri solarnih elektrana i ne pokušavaju da očiste sneg sa svojih modula, jer bi im to zapravo donelo više štete nego koristi

Srbija sprema zakonski okvir za skladistenje CO2

Srbija sprema zakonski okvir za skladištenje CO2

30. novembar 2023. - Nacrt zakona o istraživanju i eksploataciji ugljovodonika u Srbiji obuhvatiće trajno zbrinjavanje CO₂ u geološkim formacijama