Propisi u Hrvatskoj omogućavaju da se u industrijskim zonama grade postrojenja na fosilna goriva toplotne snage do 10 MW bez OPOU-a (ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš), ali se na istom mestu solarne elektrane snage manje od 1 MW ne mogu graditi bez elaborata na koji se čeka najmanje pola godine, izjavila je Maja Pokrovac, direktorica udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).
Na elaborat se čeka šest do osam meseci, a neki su čekali i po godinu dana, rekla je Pokrovac u emisiji Poslovni tjedan Hrvatskog radija. Ovakva situacija opstaje uprkos tome što je Evropska unija postavila obnovljive izvore energije kao preovlađujući javni interes pri donošenju javnih politika i podzakonskih akata u zemljama članicama.
EU je obnovljive izvore postavila kao prioritet za nacionalne javne politike i podzakonska akta
Tema emisije bili su novi propisi EU o obnovljivim izvorima energije i situacija u Hrvatskoj u toj oblasti. Pored Maje Pokrovac, u raspravi su učestvovali Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Emanuel Kovačić iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Ivo Čović iz Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Pokrovac: Pravila za priključenje obnovljivih izvora na mrežu su katastrofalna
Pokrovac je takođe rekla da su pravila za priključenje na mrežu postrojenja na obnovljive izvore u Hrvatskoj „katastrofalna.“ Ona je navela da investitori koji žele da priključe elektranu na mrežu ne znaju u kojoj količini će ta energija biti preuzeta, da moraju „sve unapred platiti,“ kao i da još uvek nema jedinične cene.
To, prema njenim rečima, znači da oni koji žele raditi takve projekte uopšte ne mogu da izračunaju njihovu isplativost, pa nijedna banka neće finansirati takav projekat.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.