Otpad

EU nastavlja neumerenu potrošnju resursa – za deceniju povećala upotrebu recikliranih materijala manje od jedan odsto

eu cirkularna ekonomija materijali reciklaza stopa eurostat

Foto: Martin Stadlober from Pixabay

Objavljeno

16.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska unija je u 2022. godini zabeležila stopu cirkularne upotrebe materijala od 11,5 odsto, što znači da je 11,5 odsto korišćenih materijalnih resursa došlo od recikliranja otpada. U odnosu na godinu pre stopa je porasla za samo 0,1 procentni poen, a u odnosu na 2010. rast je 0,8 procentnih poena, pokazali su podaci Evrostata.

Podaci pokazuju poražavajući napredak EU posebno ako se zna da je 2020. godine usvojila Akcioni plan za cirkularnu ekonomiju čiji je jedan od ciljeva dupliranje stope cirkularne upotrebe materijala (eng. circular material use rate -CMUR) sa 11,7 odsto, kolika je bila te godine na 23,4 odsto u 2030.

Statistika se odnosi na materijale kao što su biomasa, metali, minerali i fosilna goriva koja se izvlače iz okoline za proizvodnju raznih proizvoda ili energije.

Na loš trend nedavno je upozorila i Evropska agencija za životnu sredine (EEA).

eu cirkularna ekonomija materijali stopa eurostat

Akcioni plan za cirkularnu ekonomiju ima za cilj smanjenje pritiska na prirodne resurse, navela je EEA. Stopa cirkularne upotrebe materijala ukazuje na cirkularnost materijala u privredi.

Povećanje stope, bilo povećanjem količine recikliranog otpada ili smanjenjem količine korišćenog materijala smanjilo bi količinu primarnog materijala izvađenog iz zemlje i povezane negativne uticaje na životnu sredinu i klimu, istakla je EEA, i dodala da bi to, takođe, smanjilo njenu zavisnost od uvoza.

Kada se pogledaju zemlje pojedinačno, stopa cirkularnosti bila je najveća u Holandiji (27,5 odsto), zatim u Belgiji (22,2 odsto) i Francuskoj (19,3 odsto). Najniža stopa je zabeležena u Finskoj (0,6 odsto), Rumuniji (1,4 odsto) i Irskoj (1,8 odsto).

Razlike u stopi cirkularnosti među zemljama EU zasnivaju se ne samo na količini reciklaže u svakoj zemlji već i na strukturnim faktorima u nacionalnim privredama, naveo je Eurostat.

Najveća stopa prema vrsti materijala bila je kod metala, 23,9 odsto (+0,6 procentnih poena u odnosu na 2021.), zatim nemetalilčnih minerala – 13,7 odsto (-0,1 pp), biomase 10 odsto (+0,6 pp) i fosilnih energetskih materijala – 3,2 odsto.

eu cirkularna ekonomija materijali stopa zemlje eurostat

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

16. novembar 2023. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

16. novembar 2023. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

16. novembar 2023. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

16. novembar 2023. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju