OIE

Nove olakšice za prozjumere u Srbiji – smanjuje se akciza na računu za struju

prozjumeri srbija obracun akcize

Foto: lmtsimon from Pixabay

Objavljeno

05.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija je pripremila još jednu meru, koja će ubrzati otplatu investicije u instaliranje solarnih panela i sticanje statusa prozjumera (kupca-proizvođača), i za one koji su to uradili, i za one koji to planiraju. Naime, predložen  je drugačiji obračun akcize koju plaćaju na svom računu za električnu energiju, pa će sada svakog meseca morati da izdvoje manje novca, a količina zavisi od toga koliko njihova solarna elektrana proizvede, odnosno kada i koliko struje oni potroše.

Vlada Srbije je pripremila izmene Zakona o akcizama kojima se uvodi povoljniji obračun i taj zakonski predlog je poslat Narodnoj skupštini na usvajanje. Parlament će o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama raspravljati na sednici, koja je počela danas.

Usvajanjem ovog rešenja se ispravljaju greške koje su napravljene pre više od godinu dana kada je građanima i privrednicima omogućeno da proizvode električnu energiju za sopstvenu potrošnju, ali zbog neslaganja ministarstava energetike i finansija obračun nije bio najpovoljniji za prozjumere.

Nesporazum ministarstava finansija i energetike je napravio velike probleme prozjumerima

Naime, ministarstvo energetike je usvojilo Uredbu o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupaca-proizvođača i snabdevača koja predviđa da se porez na dodatu vrednost, akciza i sve naknade na računu obračunavaju na razliku između struje koju je prozjumer proizveo i isporučio Elektroprivredi Srbije (EPS) i struje koju je utrošio. Ali, Ministarstvo finansija je dalo tumačenje na zahtev EPS-a da se PDV, akciza i naknade plaćaju na svu preuzetu energiju, i tako je i bilo.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama će omogućiti da se akciza obračunava na pomenutu razliku. što trenutno nije slučaj. Slično se desilo i početkom godine kada je promenjen Zakon o PDV-u. U suštini sada se zakoni usklađuju sa Uredbom.

Zašto je važno kako se obavlja obračun?

Suština statusa prozjumera je da sam proizvodi energiju za sopstvenu potrošnju, ali problem je što solarni paneli, koji se najčešće koriste da se ta namera sprovede u delo, proizvode struju i kada je domaćinstvo troši, ali i kada je ne troši. Kada ima viška struja mora negde da se skladišti kako bi se iskoristila kada ima manjka.

To skladištenje obavlja EPS, tako što preuzima struju kada je proizvodnja prozjumera veća od potrošnje, a isporučuje mu je kada je obrnuta situacija. Prozjumeri obično leti proizvode više struje nego što potroše, a zimi je, opet, obrnuto.

Prozjumer, na primer, sa solarnim panelima snage 10 kW mesečno isporuči EPS-u oko 800 kilovat/sati, od toga 790 u višoj tarifi i 10 u nižoj, a preuzme oko 250, 180 u višoj i 70 u nižoj. Tih 180 kWh preuzetih u višoj tarifi može da pokrije sa 790 isporučenih u višoj, ali 70 u nižoj može da pokrije sa samo 10 isporučenih. Kada se podvuče crta, ovaj prozjumer je od EPS preuzeo 250 kWh, a razlika između isporučene i preuzete je 60 kWh. Trenutno mora da plati akcizu na 250 kWh, a kada se usvoji Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama plaćaće samo na 60 kWh.

Trebalo bi izmeniti i zakone o obnovljivim izvorima energije i korišćenju javnih dobara, kao i propise o mrežarini

Ovaj primer se odnosi na letnje mesece, dok se zimi povlače mnogo veće količine od EPS-a, pa je i stavka preuzeta energija mnogo veća, a samim tim i akciza.

Usklađivanje zakona sa pomenutom Uredbom nije završeno. Naime, posle PDV-a i akcize potrebno je promeniti propise koji bi omogućili da se i naknade za energetsku efikasnost, povlašćene proizvođače i mrežarina plaćaju na razliku između isporučene i potrošene energije.

Kako je Balkan Green Energy News već pisao za to je potrebno promeniti zakone o obnovljivim izvorima energije i korišćenju javnih dobara, dok bi deo o mrežarini trebalo da promeni Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS).

Uprkos svemu broj solarnih elektrana na krovovima kuća, proizvodnih pogona i zgrada nezadrživo raste, pa je pređena i granica od 2.000, trenutno ih ima 2.027, od čega je 1.490 na domaćinstvima, 536 na firmama i jedna na zgradi. U proceduri su zahtevi za oko 20.000 elektrana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

5. septembar 2023. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

5. septembar 2023. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

5. septembar 2023. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

5. septembar 2023. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike