Podeli
Podeli
Bosanskohercegovački i crnogorski operatori prenosnog sistema planiraju da obnove 220 kV interkonekciju HE Perućica – Trebinje i izgrade novi 400 kV dalekovod Brezna – Sarajevo. Investicije u oba projekta procenjuju se na nekoliko desetina miliona evra.
Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH) i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) potpisali su u Sarajevu Memorandum o razumevanju koji ima za cilj realizaciju aktivnosti na projektima rekonstrukcije postojeće 220 kV interkonekcije Hidroelektrana (HE) Perućica – Trebinje i izgradnje nove 400 kV interkonekcije.
Rekonstrukcija postojeće 220 kV interkonekcije HE Perućica – Trebinje deo je šire namere da se poveća propusna moći kompletne 220 kV mreže od BiH (Trebinje), do Albanije (Vau Dejes), saopštili su operatori.
Izgradnja novog dalekovoda Brezna – Sarajevo omogućiće, kako su objasnile kompanije, povećanje prekograničnih prenosnih kapaciteta između dve države, veću integraciju obnovljivih izvora električne energije i dalji razvoj tržišta.
Memorandum je potpisan u skladu sa evropskom regulativom koja ohrabruje povećanje prekograničnih kapaciteta
Memorandum je potpisan u skladu sa evropskom regulativom koja ohrabruje povećanje prekograničnih kapaciteta i zakonskim obavezama koje uključuju upravljanje sistemom u okviru ENTSO-e mreže.
Svoje potpise na dokument stavili su Ivan Asanović, izvršni direktor CGES-a, Nemanja Pandurević, generalni direktor NOSBiH, a priustni su bili i Aleksandar Mijušković, predsednik Odbora direktora CGES-a, Ana Marić i Muhamed Mujakić, članovi uprave NOSBiH.
Aleksandar Mujušković rekao je da Memorandum predstavlja jačanje veza između energetskih kompanija, saradnju na novim projektima, zajednički rad na povećanju energetske stabilnosti, a samim tim i stvaranju povoljnijeg privrednog i investicionog ambijenta u državama potpisnica.
Asanović: EU finansira izradu studija izvodljivosti
Prema rečima Ivana Asanovića, izvršnog direktora CGES-a, izgradnja novih i rekonstrukcija postojećih dalekovoda važna je i na regionalnom, a ne samo bilateralnom planu, posebno u eri zelene tranzicije. On je dodao da vrednost ovih projekata premašuje nekoliko desetina miliona evra.
Izgradnja i rekonstrukcija dalekovoda uvek su, kako je istakao, skupe investicije.
Ali, CGES je već napravio iskorak ove godine i dobio je od Evropske komisije značajna sredstava za izradu studije izvodljivosti upravo za ove projekte, objasnio je Asanović, i naveo da se očekuju i dodatni grantovi do 20 odsto u odnosu na ukupnu investiciju.
Pandurević: Projekti od regionalnog značaja
Nemanja Pandurević, generalni direktor NOSBiH naglasio je da se značaj ovih projekata ogleda u povećanju prenosnih kapaciteta koji su danas veoma bitni jer obezbeđuju povećanje mogućnosti integrisanja obnovljivih izvora električne energije.
On je ukazao na činjenicu da je u regionu u porastu trend izgradnje solarnih elektrana i vetroparkova.
Interkonekcije će, takođe, povećati bezbednost snabdevanja električnom energijom i otklanjanje zagušenja na mreži, a važno je naglasiti i njihov regionalni značaj, istakao je Pandurević.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.