Francuzi, vodeća nacija u svetu po proizvodnji vina, ali i po broju popijenih flaša godišnje, uspeli su da po iznenade ljubitelje vina i proizvedu novu vrstu šardonea, koju su nazvali šarbone. Reč je o klasičnom šardoneu koji se uzgaja na jalovištu nekadašnjih rudnika na severu Francuske, a čije ime kombinuje ime sorte šardone i naziva za ugalj na francuskom „šarbone“.
Anri Žame i Olivije Pisek, proizvođači nove sorte grožđa šarboje zasađen na strmom jalovišu nekadašnjeg rudnika uglja. Plantaže šarbonea nalaze se na severu Francuske u regionu O de Frans, koji je nekada bio poznat po eksploataciji uglja, a danas svedoči o tranziciji koja umesto uglja u prvi plan stavlja vinogradarstvo i proizvodnju vina, po kojoj je cela zemlja poznata.
Izgleda da proizvođačima ove nove-stare vrste vina dobro ide. Zbog dobrih recenzija i porudžbina iz restorana širom zemlje, u kraj dolazi sve više entuzijasta koji žele da prepišu recept za uspeh.
Zbog dobrih recenzija i porudžbina iz restorana širom zemlje, u kraj dolazi sve više onih koji žele da prave vino kao šarbone
Nekada je bilo nezamislivo uzgajati grožđe na krajnjem severu Francuske, ali sa klimatskim promenama i porastom temperature situacija se promenila, a ovaj deo Francuske se nije toliko propatio tokom ovogodišnje suše kao veći deo zemlje. Vinograd se nalazi u opštini Ajikur u departmanu Pa de Kale.
Merci M. Le Maire #GregoryFoucault pour cette découverte vignoble d'#Haillicourt 136M Altitude dénivelé80%. Le Charbonnay rend hommage aux mineurs.Seul à être élevé sur les déchets miniers#HenryJammet
Nos vignerons ont du talent#gastronomie #agriculture #Agri_Gouv @ggomez_chef pic.twitter.com/56m43bF7qM— Benoit Hivon (@BenoitHivon) September 26, 2022
Vlasnici plantaža napominju da dodatni doprinos daje tamna podloga od crnice, šista i argilošista, budući da više zadržava toplotu nego drugo zemljište. A toplota je dobra za uzgoj kvalitetnog grožđa za razliku od toplotnih talasa, istakli su francuski vinogradari.
Oni napominju da zbog nagiba brda od čak 80 odsto nije moguće obrađivati vinograd mehanizacijom, te da se sve radi ručno. Još jedna specifičnogst ovog vinograda je i vrlo sitno zrno.
Prve boce su prodate 2018. lokalcima i malim radnjama.
Anri Žame kaže da je šarbone omaž istoriji kraja u kojem su očevi i dedovi mnogih stanovnika kopali ugalj i da bi preci bili ponosni na ovo dobro vino. Pored toga što se proneo dobar glas o vinariji i vinogradu u blizini belgijske granice, u blizini je nekadašnja rudarska naseobina s kućama od crvene cigle koja je 2019. posle preuređenja otvorena za smeštaj posetilaca i učesnika umetničkih kolonija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.