Slovenačka cementara Salonit Anhovo pustila je u rad jednu od najvećih krovnih solarnih elektrana u zemlji, koju je instalirala kako bi dekarbonizovala proizvodnju cementa.
Krovna solarna elektrana kompanije Salonit Anhovo ima kapacitet od 2,23 MW i proizvodiće 2,12 GWh električne energije godišnje, što je jednako potrošnji oko 500 prosečnih domaćinstava. Elektrana, čija je površina jednaka površini jednog i po fudbalskog terena, će dovesti do smanjenja emisija CO2 za 995 tona godišnje.
Solarna elektrana će smanjiti emisije CO2 za skoro 1.000 tona godišnje
Postrojenje je završeno za manje od godinu dana od potpisivanja ugovora i podošenja prijave za državni program podrške zelenoj energiji. Izvođač radova, firma Interenergo, gradi za Salonit Anhovo još 1,5 MW solarnih kapaciteta, čije puštanje u rad se očekuje na jesen.
Salonit Anhovo gradi još 1,5 MW solarnih kapaciteta
Cilj kompanije Salonit Anhovo je da najkasnije 2025. godine trećinu svojih potreba za električnom energijom pokriva iz sopstvene proizvodnje iz obnovljivih izvora. Prošle godine je najavljeno da se planira izgradnja ukupno 5 MW-10 MW solarnih kapaciteta, kao i skladištenje proizvedene energije.
Strategija dekarbonizacije cementare predviđa i korišćenje zelenog vodonika
Takođe prošle godine, član upravnog odbora Tomaž Vuk je rekao da je strateški cilj kompanije Salonit Anhovo da dekarbonizuje proizvodnju cementa uz pomoć solara, ali i vodonika proizvedenog korišćenjem obnovljivih izvora energije.
Svaka čast!