M. T. Abraham Group najavljuje ulaganja u solarnu elektranu kojom bi obezbedio stabilno i povoljno snabdevanje mostarskog Aluminija električnom energijom. Jedan od najvećih potrošača električne energije u Bosni i Hercegovini time ulazi u proces dekarbonizacije i tranzicije na obnovljive izvore energije.
Aktivnosti za dobijanje potrebnih dozvola i definisanje finansijskog modela za izgradnju solarne fotonaponske elektrane već su započete. Izraelski M. T. Abraham Group, u okviru koga posluje i mostarski Aluminij, osigurao je za najavljeni projekat kapitalna ulaganja i sredstva za operativne troškove u iznosu od preko 63 miliona konvertibilnih maraka (32.3 miliona eura), prenosi Večernji list u BiH.
Aktivnosti za dobijanje potrebnih dozvola za izgradnju solarne fotonaponske elektrane već su započete
U skladu sa pripremljenim strateškim planom razvoja, M. T. Abraham Group radi na nadogradnji livnice, ponovnom pokretanju fabrike anoda i pogona elektrolize, kao i na izgradnji i pokretanju novih pogona u mostarskom Aluminiju.
Aluminij je jedan od najvećih potrošača električne energije u BiH
Aluminij je jedan od najvećih potrošača električne energije u BiH. Za postrojenje treba osigurati sigurno i stabilno snabdevanje električnom energijom od 8.760 sati godišnje. Planirano je da solarna fotonaponska elektrana proizvodi preko 68 gigavat-sati godišnje.
M. T. Abraham Group je saopštio da namerava da proširi obim projekta i saradnje. Aluminij industrija, koja posluje u sklopu te kompanije, moći će s fotonaponskom elektranom da zadovolji potrebe za električnom energijom u livnici, fabrici anoda i upravnoj zgradi.
Potencijal solara u Hercegovini
Prosečan broj sunčanih dana u Mostaru je preko 280 u godini, a uz dostupnost i velikih otvorenih površina, postoji veliki potencijal za realizaciju projekata solarnih elektrana. Bosanskohercegovački Večernji list piše da je celo područje Hercegovine, sa značajnim izvorima sunčeve energije i izuzetno povoljnim sezonskim rasporedom, idealno za efikasno i dugoročno korištenje solarnih potencijala.
Aluminij industrija je sertifikovana prema standardima ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i postala je deo Aluminum Stewardship Initiative i European Aluminiuma. Preduzeće iz Mostara na svom sajtu navodi da je najveći uvoznik i izvoznik u Bosni i Hercegovini, sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od preko 350.000 metričkih tona.
Aluminij industrija Mostar ovim projektom izgradnje solarne elektrane usklađuje svoje poslovanje sa ciljevima Pariskog sporazuma i sertifikatima garantuje poreklo svakog megavat-sata električne energije koji dolazi iz obnovljivih izvora.
Bosanskohercegovački dnevnik piše da M. T. Abraham Group korištenjem recikliranog aluminijuma i isključivim oslanjanjem na obnovljive izvore energije u svom poslovanju doprinosi ubrzanoj zelenoj i digitalnoj transformaciji Europe.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.