Beogradski trkački klub BRC promoviše novu disciplinu plogging, koja postaje sve popularnija na Zapadu.
Plogging je postao naročito popularan u velikim evropskim gradovima, gde turisti baš i ne paze gde bacaju otpad. Očigledno se u tome ne razlikuju od velikog broja turista u Srbiji, ali i samih građana. U saopštenju kluba je objašnjeno koje su sve koristi od ovog novog vida rekreacije.
Šta je plogging?
Reč plogga je iz švedskog jezika i kombinacija je reči podignuti i trčati. Plogging je sakupljanje smeće tokom rekreativnog trčanja. U zapadnim zemljama u kojima je plogging zaživeo formiraju se grupe plogera koji na trening idu s kesama za smeće. Tokom trčanja podižu otpatke i ubacuju ih u svoje vreće i na kraju se, zadovoljni, zajedno slikaju s punim kesama sakupljenog otpada.
Važan deo akcije je i foto-finiš, odnosno kačenje fotografija na instagram sa oznakom #plogging. Na taj način se upućuje poziv i drugim rekreativcima da se pridruže.
Plogging u Srbiji
Ako neko prolazi svakodnevno pored bačenog otpada, to su trkači, objašnjavaju u Beogradskom trkačkom klubu.
„Najgore bude tokom kasnog proleća ili ranog leta, kada opadne nivo reke, pa na obali ostane mnogo plastičnih flaša, kesa i koječega. Zbog toga smo nekoliko puta organizovali treninge tokom kojih smo i čistili obalu – bilo je i do 300 velikih kesa punih otpada, izjavio je za BBC na srpskom Dragoljub Milosavljević iz BRC-a.
U klubu ističu da je plogging sjajna prilika za sve da učine nešto dobro i za sebe i da mogu da se uključe u njegovu Školu trčanja.
U saopštenju se predlaže i pridruživanje nekom od trkačkih pokreta kao što je trail cleaner. Fitnes stručnjaci su sa svog stanovišta podržali plogging kao veoma koristan za fizičku kondiciju, ali je njegova najveća vrednost u tome što se uz uživanje doprinosi dobrobiti zajednice.
Do sada se pokazalo da se Beograd i mesta širom Srbije rado odazivaju pozivima na akcije čišćenja otpada. Saradnja sportskih i ekoloških udruženja dala je zapažene rezultate. Ostaje da se vidi koliko će ova višestruko korisna disciplina da zaživi i da se dopadne rekreativcima i ekološkim aktivistima.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.