Klimatske promene

Održan prvi sastanak Radne grupe za primenu Sofijske deklaracije

sofijska deklaracija radna grupa sastanak

Slika: kokas4oka from Pixabay

Objavljeno

28.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Skoro godinu dana posle potpisivanja Sofijske deklaracije održan je prvi sastanak Radne grupe za implementaciju Deklaracije iz Sofije o Zelenoj agendi u Ministarstvu zaštite životne sredine, koje je nacionalni koordinator ovog procesa.

„Regionalni savet za saradnju je izradio nacrt Akcionog plana sa mapama puta kojim bi trebalo da se trasira put ka zelenoj tranziciji regiona Zapadnog Balkana do kraja ove decenije, i to je bila glavna tema prvog sastanka Radne grupa“, izjavila je državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Jelena Tanasković.

Radna grupa se sastoji od 66 članova iz 18 institucija i ministarstava u Srbiji.

Nacrt Akcionog plana o kojem je bilo reči na sastanku, definiše vremenske okvire za svaku meru predviđenu Sofijskom deklaracijom i predlaže ključne regionalne koordinatore.

Kako je navelo Ministarstvo, ovaj dokument, kroz mape puta daje kratak pregled situacije i glavnih izazova u regionu, zajedno sa napretkom u postizanju zelene tranzicije kroz njegovih sedam komponenti (klima, energetika, mobilnost, cirkularna ekonomija, smanjenje zagađenja, održiva poljoprivreda, zaštita prirode i biodiverzitet).

Nacrt predlaže i strukturu i mehanizme za implementaciju, saopštilo je Ministarstvo.

Potpisivanjem Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, privrede regiona su se obavezale da će razviti Akcioni plan sa mapama puta za njegovu implementaciju, dok su lideri Zapadnog Balkana pozvali Regionalni savet za saradnju da koordinira taj proces.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

28. septembar 2021. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

28. septembar 2021. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

28. septembar 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

28. septembar 2021. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi