Elektroprivreda Srbije (EPS) pokrenula je sa američkom kompanijom E3 International pilot projekat za korišćenje biomase iz energetskih zasada, pre svega brzorastuće vrbe, za proizvodnju električne energije u termoelektranama na ugalj.
Milorad Grčić, v.d. direktora Elektroprivrede Srbije, Bonnie Norman, predsednica E3 International, kao i predstavnici Vlade Srbije, ambasada i međunarodnih institucija, obišli su zasad brzorastućih vrba na obodu kopa Polje „G“ u Rudarskom basenu „Kolubara“, koji, kako je saopštio EPS, predstavlja pilot fazu SLLES projekta (podizanje brzorastućih zasada biomase – energetske vrbe) u EPS-u.
Na površini od 3,17 hektara zasađene su domaća bela vrba i skandinavska inger vrba, čijim sečenjem se dobija 112 tona biomase po hektaru.
Projekat obezbeđuje rekultivaciju neiskorišćene i degradirane zemlje, i proizvodnju energije iz biomase
Bonnie Norman izjavila je da u Srbiji postoji 1,6 miliona hektara neiskorišćene i degradirane zemlje, u šta spadaju rudnici i odlagališta. Projekat, kako je istakla, obezbeđuje rekultivaciju tog zemljišta, i proizvodnju energije iz biomase, ali može otvoriti nova radna mesta i omogućiti lakšu energetsku tranziciju.
Vrba, koja je zasađena pored Polja „G“, u roku od 25 godina može da bude 12 puta posečena kako bi se koristila u termoelektranama zajedno s lignitom za proizvodnju električne energije, rekla je Norman.
Zajedničkim sagorevanjem ugalj i biomasa daće čistiji vazduh
Zajedničkim sagorevanjem, prema njenim rečima, ugalj i biomasa daće čistiji vazduh. Norman tvrdi da je reč o isplatljivoj investiciji koja će već u roku od pet godina pokazati rezultate.
Na jesen, kako je najavila, počinje rekultivacija novih hektara zemljišta oko kolubarskih površinskih kopova.
Milorad Grčić, v.d. direktora EPS-a, izjavio je da su proizvodnja zelene energije i zaštita životne sredine visoko na listi prioriteta kompanije.
„Glavni prioritet EPS-a je proizvodnja električne energije, ali odmah sledeći je proizvodnja zelene energije, odnosno povećanje procenta zelene energije unutar EPS-a i zaštita životne sredine. U ekološke projekte EPS je dosad uložio 540 miliona evra i nastavlja sa ulaganjem”, dodao je Grčić.
Danijel Berg, savetnik u kompaniji E3 International i bivši direktor EBRD-a u Srbiji, zahvalio je direktoru EPS-a na podršci i odličnoj saradnji u prethodnom periodu.
Brzorastući zasadi na 75.000 hektara mogu da zamene 10 odsto uglja
Na sajtu projekta SLLES (Sustainable Land, Livelihoods and Energy Initiative Serbia (SLLES)) – Inicijativa za održivo zemljište, sredstva za život i energiju u Srbiji navodi se da će rešenja za bioekonomiju igrati ključnu ulogu u eneretskoj tranziciji i to zasnovano na tri elementa, od kojih su jedan brzorastući energetski zasadi drveća (vrba) i trske (Arundo) za proizvodnju drvne biomase, odnosno biogasa, za toplotnu i električnu energiju.
Ova rešenja se trenutno kroz pilot-projekte sprovode na tri lokacije u Vojvodini i u blizini rudarskog kopa EPS-a.
Procenjuje se da biomasa od brzorastućih zasada sa 75.000 hektara može da obezbedi 10 odsto energije koja se u Srbiji sada dobija iz uglja kroz zajedničko loženje u termoelektranama na ugalj, navodi se na sajtu.
Projekat je podržala Austrijska agencija za razvoj (eng. Austrian Development Agency).
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.