Švajcarski startap Insolight razvio je prozirne solarne module koji mogu pomoći da se poveća poljoprivredni prinos regulisanjem količine svetlosti koja dopire do biljaka u staklenim baštama, dok bi se višak sunčeve energije koristio za proizvodnju struje.
Insolight je saopštio da će nova tehnologija, insolagrin, biti testirana u saradnji sa energetskom kompanijom Romande Energie i poljoprivrednim institutom Agroscope u periodu od četiri godine počev od ovog meseca, kada će solarni moduli biti postavljeni iznad zasada jagoda i malina, umesto obične staklene zaštite.
Insolagrin funkiconiše kao “pametna” zaštita od sunca tako što reguliše količinu svetlosti koja prolazi kroz solarne panele
Tehnologija insolagrin funkiconiše kao “pametna” zaštita od sunca tako što reguliše količinu svetlosti koja prolazi kroz solarne module, pa tako omogućava optimizaciju fotosinteze u biljkama u razlličitim godišnjim dobima i pomaže da se ublaži negativan uticaj visokih letnjih temperatura i poboljša kvalitet poljoprivrednih proizvoda.
Pozitivni rezultati pilot-projekta bi mogli dovesti do instaliranja ovih modula na velikim površinama
Moduli, koji se zovu THEIA (Translucency & High Efficiency in Agrivoltaics), će biti testirani na površini od 165 m2, ali bi pozitivni rezultati mogli dovesti do njihovog instaliranja na velikim površinama.
Pilot-projekat podržava OFEN, švajcarska federalna kancelarija za energetiku, navodi se u saopštenju. Martial Genolet, menadžer za fotonaponske projekte u Romande Energie, rekao je da bi zamena postojeće zaštite u staklenicima fotonaponskim panelima obezbedila dodatne solarne kapacitete, pored krovnog solara, i tako ubrzala proces dekarbonizacije u Švajcarskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.