Klimatske promene

Nemačka planira da postavi 2045. kao rok za klimatsku neutralnost

klimatska-neutralnost-2045

Foto: Pixabay/Kamyq

Objavljeno

06.05.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.05.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nemačka namerava da skrati rok za dostizanje nultih neto emisija na 2045. godinu, što je pet godina ranije od cilja Evropske unije. Novi rok za klimatsku neutralnost Nemačke, kojeg su najavili ministar finansija Olaf Scholz i ministarka za životnu sredinu Svenja Schulze, vlada u Berlinu bi mogla da usvoji sledeće nedelje.

Kako su rekli Scholz i Schulze, novi ciljevi Nemačke će biti smanjenje emisija za 65% do 2030, za 85-90% do 2040. godine i dostizanje nultih neto emisija do 2045.

Trenutni ciljevi su isti kao i ciljevi EU, a to je smanjenje emisija za 55% do 2030 i klimatska neutralnost do 2050. U uniji je nedavno postignut dogovor da klimatska neutralnost do 2050. godine postane pravno obavezujući cilj.

Najava stiže nakon sudske presude da je nemački zakon o klimatskoj akciji manjkav

Najava stiže nakon što je Savezni ustavni sud Nemačke nedavno presudio da je zakon o klimatskoj akciji manjkav i delimično neustavan i naložio vladi da do kraja sledeće godine unese detalje u vezi sa ciljevima za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za period nakon 2030. godine.

Pitanje ustavnosti zakona pokrenuli su mladi aktivisti sa tvrdnjom da zakon krši njihovo pravo na humanu budućnost time što ne ide dovoljno daleko kako bi omogućio da se globalno zagrevanje ograniči na 1,5 stepen Celzijusa.

Berlin će pomoći projekte proizvodnje vodonika u čeličanama

U cilju dostizanja klimatskih ciljeva, nemačka vlada pokušava da obezbedi smanjenje emisija u industriji čelika, što uključuje i podršku proizvodnji vodonika u čeličanama. Da bi proizvodnja čelika postala ekološki održivija, biće potrebne velike promene, poput zamene uglja vodonikom kao energentom za peći u čeličanama.

Nemački ministar privrede Peter Altmaier je rekao da će biti potrebno 35 milijardi evra investicija do 2050. godine da bi se eliminisale emisije u sektoru čelika, koji je najveći industrijski emiter gasova sa efektom staklene bašte.

Nemačka razvila strategiju održivog finansiranja da bi privukla zelene investicije

Nemačka vlada pokušava i da privuče više investicija u projekte koji pomažu u borbi sa klimatskim promenama pomoću nove strategije održivog finansiranja, koja sadrži 26 pojedinačnih mera i usklađena je sa Ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija, piše Reuters.

Strategija treba da pomogne investitorima da identifikuju prilike za zeleno finansiranje pomoću sistema za označavanje održivosti koji je nazvan “semafor.” Vlada očekuje da će sprovođenje ovog plana Nemačku učiniti vodećom destinacijom za zelene investicije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

6. maj 2021. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

asor cop29 radionice AQSIA baku

ASOR i azerbejdžanska AQSIA organizovali tri radionice o OIE na COP29

6. maj 2021. - Asocijacija za održivi razvoj i AQSIA organizovali su tri radionice o obnovljivim izvorima energije na COP29 u Bakuu

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

6. maj 2021. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

Sud doneo presudu da Shell ne mora da smanji emisije CO2

Shell oborio presudu da mora da smanji emisije CO2 mnogo više nego što je obećao

6. maj 2021. - Shell nije u obavezi da dramatično smanji svoje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, odlučio je Apelacioni sud u Hagu odbacivši presudu iz 2021. godine.