OIE

Plinacro i HEP zajedno razvijaju proizvodnju i transport vodonika u Hrvatskoj

plinacro hep vodonik memorandum

Slika: Michal Jarmoluk from Pixabay

Objavljeno

22.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Operator prenosnog sistema za prirodni gas Plinacro i Hrvatska elektroprivreda (HEP) dogovorili su saradnju u oblasti proizvodnje i transporta vodonika.

Plinacro i HEP potpisali su memorandum o razumevanju u vezi sa aktivnostima na projektima proizvodnje i transporta vodonika, kao i na povezivanju planova za razvoj tehnologija i mreža za vodonik.

Kompanije su zainteresovane za razvoj infrastrukture za proizvodnju i transport vodonika

Kako se navodi u saopštenju Plinacro, u skladu sa ciljevima Evropske unije i očekivanom dekarbonizacijom privrede dve kompanije su zainteresovane za stvaranje preduslova za razvoj infrastrukture za proizvodnju i transport vodonika.

Evropska komisija je pre nedelju dana predstavila futurističku strategiju održive i pametne mobilnosti čiji sastavni deo je i vodonik, koji se sve više nameće kao gorivo za energetsku tranziciju. U regionu su sličan potez kao ove dve hrvatske firme povukle slovenačke energetske kompanije, a i Energetska zajednica priprema studiju o vodoniku.

Vodonik je osnova za dekarbonizaciju sektora industrije i transporta

Potencijal vodonika, posebno onog proizvedenog iz obnovljivih izvora, osnova je za dekarbonizaciju sektora industrije i transporta, pa se postavljanje zdravih temelja za razvoj sve važnijeg energenta budućeg evropskog energetskog miksa pokazuje kao neophodno, navele su dve kompanije.

Njihova saradnja biće usmerena i na uklanjanje zakonodavno-regulatornih prepreka i pripremu ključnih dokumenata, smernica i mera radi stvaranja usklađenih standarda za tržište vodonika.

Planiran je i razvoj pilot projekata

Prema planu oporavka Evropske komisije, investicije u vodonik podstiču održivi razvoj i otvaranje konkurentnih poslova koji će biti ključni za oporavak od posledica COVID-19 pandemije i nastavak energetske tranzicije.

Zajedničko ispitivanje mogućnosti i razvoj pilot projekata poslužiće kao osnova za prijavu projekata za finansiranje kod Evropske komisije, navele su dve hrvatske energetske kompanije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

22. decembar 2020. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

22. decembar 2020. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

22. decembar 2020. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

22. decembar 2020. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.